به روز شده:  09:46 گرينويچ - چهارشنبه 19 ژانويه 2011 - 29 دی 1389

سیاست افغانستان

درخواست از رئیس جمهوری افغانستان برای تعویق در گشایش مجلس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان خواستار به تعویق افتادن گشایش پارلمان جدید این کشور شده است.

صدیق الله حقیق، رئیس دادگاه ویژه، در یک کنفرانس خبری گفت که لازم است مراسم افتتاح پارلمان جدید که انتظار می رود روز یکشنبه، بیست و سوم ژانویه (سوم دلو/بهمن) برگزار شود، "حداقل تا یک ماه" به تاخیر افتد.

انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب همراه بوده است.

با آنکه کمیسیون انتخابات افغانستان، پس از بررسی شکایات مربوط به بروز تخلفات، برندگان نهایی انتخابات را اعلام کرده، اما اعتراض به نتایج نهایی انتخابات کماکان ادامه داشته است.

دادستانی کل افغانستان با این استدلال که بسیاری از اعضای پارلمان جدید، در نتیجه تقلب برنده شد، خواستار ابطال انتخابات شده اما کمیسیون انتخابات این درخواست را به شدت رد کرد.

بدنبال آن، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دادگاه ویژه ای را تشکیل داد تا به این شکایات رسیدگی کند.

رئیس این دادگاه می گوید شواهدی که در مورد تقلب در انتخابات به دست آورده می تواند بر نتیجه نهایی انتخابات تاثیر بگذارد و از این رو، افتتاح پارلمان باید به تعویق افتد.

آقای حقیق گفت: "این امکان وجود دارد که دادگاه به بازشماری برخی از آرا تصمیم بگیرد و به این دلیل، رئیس جمهور کرزی باید افتتاح پارلمان را به تاخیر بی اندازد، حداقل برای یک ماه دیگر."

تظاهرات در اعتراض به نتایج انتخابات افغانستان (عکس از آرشیو)

تظاهرات در اعتراض به نتایج انتخابات افغانستان (عکس از آرشیو)

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان در اول دسامبر سال گذشته اعلام شد، اما تا حالا پارلمان جدید افغانستان رسما آغاز به کار نکرده است.

منتقدان می گویند تاخیر در گشایش پارلمان به این دلیل بوده است که رئیس جمهور کرزی با فهرست برندگان پارلمان دوم موافق نیست، اما آقای کرزی شخصا در این مورد نظری ابراز نکرده است.

این منتقدان می گویند برندگان انتخابات پارلمانی عمدتا از اقوام تاجیک و هزاره هستند و این وضعیت می تواند حامد کرزی را، که قوم پشتون است، با دشواری مواجه سازد.

آقای کرزی پیش از این شیوه برگزاری انتخابات را مشخصا در ولایت غزنی مورد انتقاد قرار داده بود.

نتیجه انتخابات غزنی نشان می دهد که این ولایت، هیچیک از نامزدهایی که از قوم پشتون بوده اند به پارلمان راه نیافته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.