رئیس جمهوری افغانستان با تعویق گشایش پارلمان موافقت کرد

کرزی
Image caption کرزی با تعویق در گشایش پارلمان به منظور رسیدگی به شکایات انتخاباتی موافقت کرد

مراسم گشایش پارلمان جدید افغانستان به تعویق افتاده اما برخی نمایندگان منتخب از تصمیم به آغاز به کار پارلمان سخن گفته اند.

در پی درخواست دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری، با به تعویق افتادن آغاز به کار دوره جدید پارلمان در این کشور به منظور ادامه بررسی شکایات دریافت شده در مورد تخلف های انتخاباتی موافقت کرده است.

قرار بود آقای کرزی دومین دوره پارلمان افغانستان از زمان سقوط رژیم طالبان در این کشور را در روز یکشنبه، 3 دلو/بهمن (23 ژانویه)، افتتاح کند اما با تصمیم جدید او، آغاز به کار دوره جدید قانونگذاری یک ماه به تعویق افتاده است.

روز گذشته، صدیق الله حقیق، رئیس دادگاه ویژه، در یک نشست خبری گفت که به منظور رسیدگی به شکایاتی که در مورد تقلب در انتخابات پارلمانی دریافت شده، از رئیس جمهوری خواسته است تا گشایش پارلمان را دست کم به مدت یک ماه به تعویق اندازد.

در مقابل، برخی منابع خبری گزارش کرده اند که گروهی از نمایندگان منتخب پارلمان در نظر دارند در موعد مقرر، در ساختمان مجلس حضور یابند و دوره جدید قانونگذاری را آغاز کنند.

به نقل از یکی از این نمایندگان گزارش شده است که در صورتی که نیروهای امنیتی مانع از ورود آنان به ساختمان مجلس شود، در مقابل پارلمان تحصن خواهند کرد و یا جلسه مجلس را در محل دیگری تشکیل خواهند داد.

انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب همراه بوده و اگرچه کمیسیون انتخابات افغانستان، پس از بررسی شکایات مربوط به بروز تخلفات، برندگان نهایی انتخابات را اعلام کرد، اما اعتراض به نتایج نهایی انتخابات کماکان ادامه داشته است.

دادستانی کل افغانستان با این استدلال که بسیاری از اعضای پارلمان جدید در نتیجه تقلب به پیروزی دست یافته اند، خواستار ابطال انتخابات شد اما کمیسیون انتخابات این درخواست را به شدت رد کرد.

دادگاه ویژه به دستور رئیس جمهوری افغانستان برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی تشکیل شد.

Image caption انتخابات ریاست جمهوری نیز با اتهاماتی در مورد تخلف و تقلب همراه بود

رئیس این دادگاه گفته بود که شواهدی که در مورد تقلب در انتخابات به دست آورده می تواند بر نتیجه نهایی انتخابات تاثیر بگذارد و از این رو، افتتاح پارلمان باید به تعویق افتد.

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان اول ماه دسامبر سال گذشته اعلام شد، اما اختلاف بر سر نتیجه رای گیری باعث شده است تا پارلمان جدید افغانستان تا کنون رسما آغاز به کار نکند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز با اتهاماتی در مورد بروز تقلب و تخلفات انتخاباتی همراه بود اما سرانجام، آقای کرزی به عنوان برنده نهایی انتخابات اعلام شد و دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.

اتهام تقلب انتخاباتی می تواند اعتبار پارلمان را در برابر حکومت تضعیف کند و از نفوذ و اقتدار مجلس در برابر نهاد ریاست جمهوری بکاهد.

برخی از منتقدان آقای کرزی گفته اند که دلیل تاخیر در گشایش پارلمان این بوده است که رئیس جمهوری از فهرست کسانی که به پارلمان راه یافته اند خرسند نیست.

آقای کرزی پیش از این شیوه برگزاری انتخابات را مشخصا در ولایت غزنی، که در آن هیچیک از نامزدهای قوم پشتون در انتخابات پیروز نشد، مورد انتقاد قرار داده بود.

برخی ناظران بین المللی اتهام تقلب در انتخابات افغانستان را باعث تضعیف تشکیلات دولتی و مانعی در راه توسعه سیاسی این کشور دانسته اند.

در مقابل، کارشناسان دیگر از برگزاری انتخابات و مشارکت مردم به عنوان نشانه ای از پیشرفت و تمایل مردم به مشارکت سیاسی در افغانستان نام برده اند و ابراز امیدواری کرده اند که نواقص موجود به تدریج برطرف شود و مردم این کشور از یک نظام دموکراتیک کامل برخوردار شوند.

تصمیم رئیس جمهوری افغانستان در مورد تعویق مراسم گشایش پارلمان اظهار نظرهای متفاوت حقوقدانان را در پی داشته است.

برخی از حقوقدانان این تصمیم را قانونی دانسته و حتی گفته اند که آقای کرزی، به عنوان رئیس قوه مجریه، موظف به اجرای درخواست دادگاه ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی بوده است در حالیکه برخی دیگر گفته اند که با تایید نتیجه انتخابات از سوی کمیسیون مستقل، رئیس جمهوری موظف به افتتاح دوره جدید قانونگذاری بوده است.

مطالب مرتبط