موافقت کرزی با خواسته نمایندگان برای گشایش مجلس

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی با پذیرش خواسته نمایندگان مجلس، به بن بست سیاسی پایان داد

در پی موافقت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با گشایش مجلس نمایندگان (ولسی جرگه) این کشور در چهارشنبه آینده، بن بست سیاسی در این کشور پایان یافت.

در پی توافق اعضای مجلس نمایندگان افغانستان با پذیرش یافته های دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی در گفت و گوهای روز شنبه، آقای کرزی نیز خواسته آنها برای افتتاح این مجلس را پذیرفت.

آقای کرزی هفته گذشته به درخواست دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، زمان برگزاری جلسه افتتاحیه مجلس افغانستان را تا روز سوم حوت/اسفند به تاخیر انداخت، اما این امر با واکنش شدید نمایندگان مواجه شد.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته است که بررسی "تقلب‌های انتخاباتی" به زمان بیشتری نیاز دارد و افتتاح مجلس، مانع بررسی پرونده‌های تقلب منتسب به برخی نامزدهای برنده می‌شود.

در پی اعلام تاخیر در برگزاری مراسم افتتاحیه مجلس افغانستان و واکنش منفی نامزدهای برنده، آقای کرزی خواستار گفت‌وگوی بیشتر با نمایندگان مجلس در این مورد شد و آنها هم برای گفت‌وگو با آقای کرزی آماده شدند.

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان قرار است روز یکشنبه با انتشار یک نامه به طور رسمی موافقت خود را با توافق به دست آمده با آقای کرزی اعلام کنند.

بر اساس این توافق، نمایندگان با پیگیری قضایی همه موارد مجرمانه ای که به وسیله دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی مشخص خواهد شد، موافقت کرده اند.

به گفته میر ویس یاسینی، معاون مجلس نمایندگان افغانستان، آقای کرزی هم پذیرفته است که به پرونده های مربوط به تخلف در انتخابات بر اساس قانون اساسی و قوانین موجود کشور رسیدگی شود.

یک عضو مجلس افغانستان که در گفت‌وگوهای روز شنبه آقای کرزی با نمایندگان مجلس در کاخ ریاست جمهوری حضور داشت و نخواست که نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت که حدود دو صد (دویست) نماینده مجلس در این گفت‌وگوها حضور دارند.

به گفته این عضو مجلس افغانستان، محمدقسیم فهیم و محمدکریم خلیلی، معاونان رئیس جمهوری و شماری از اعضای کابینه حضور داشتند.

نامزدهای برنده در روزهای گذشته گفته‌ بودند که افتتاح مجلس افغانستان از وظایف رئیس جمهوری این کشور و نه از صلاحیت های او است، بنا بر این اگر رئیس جمهور در این مراسم حضور نیابد هم مجلس کار خود را آغاز خواهد کرد و مشکل قانونی در این مورد به میان نخواهد آمد.