ابهام در مورد تصمیم کرزی به گشایش پارلمان

حامد کرزی

به دنبال تاکید برخی از برندگان انتخابات پارلمانی افغانستان به انحلال دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، مسئله گشایش پارلمان افغانستان از سوی رئیس جمهوری یک بار دیگر در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

این برندگان انتخابات تاکید می کنند که دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخابات مبنای قانونی ندارد و باید فاقد اعتبار اعلام شود.

این درخواست روز گذشته نیز در دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان مطرح شده بود و انتظار می رفت موضع ریاست جمهوری در این رابطه تا امروز مشخص شود.

اما تا حالا موضعگیری آقای کرزی در این رابطه اعلام نشده است.

روز یکشنبه (3 دلو / بهمن) شماری از نامزدهای برنده با وزیر دولت در امور پارلمانی تشکیل جلسه داده اند تا تصمیم گیری ریاست جمهوری را در این رابطه مشخص کنند.

نتایج این جلسه هنوز در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، اخیرا به دستور حامد کرزی تشکیل شد. این اقدام، از همان آغاز با مخالفت نامزدهای برنده و استقبال نامزدهای که در انتخابات رای کافی نیاورده بودند، روبرو شد.

این دادگاه هفته گذشته از رئیس جمهور کرزی خواست تا گشایش پارلمان را حداقل تا یک ماه به تاخیر بیاندازد تا آنها فرصت کافی برای تحقیق در مورد تخطی های انتخابات داشته باشند.

این درخواست از سوی آقای کرزی پذیرفته شد، اقدامی که واکنش شدید نمایندگان را در پی داشت.

در پی اعلام تاخیر در برگزاری مراسم افتتاحیه مجلس افغانستان و واکنش منفی نامزدهای برنده، آقای کرزی خواستار گفت‌وگوی بیشتر با نمایندگان مجلس در این مورد شد و آنها هم برای گفت‌وگو با آقای کرزی آماده شدند.

در این گفتگوها که بروز شنبه (2 دلو / بهمن)در کاخ ریاست جمهوری انجام شد، رئیس جمهور کرزی تصمیم خود به تاخیر گشایش پارلمان را پس گرفت و توافق کرد که پارلمان را بروز چهارشنبه این هفته افتتاح کند.

در این دیدار، اعضای برنده انتخابات نیز پذیرفتند که تصامیم دادگاه در مورد "قضایای جرمی" مربوط به انتخابات را قبول خواهند کرد.

اما افرادی که در این دیدار حضور داشتند تاکید کردند که پیگیری این قضایا باید از سوی دادگاه های موجود در افغانستان انجام شود، نه دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی که اخیرا به دستور حامد کرزی ایجاد شده است.

آنها تقاضا کردند که این دادگاه باید فاقد اعتبار اعلام شود.

یک عضو مجلس افغانستان که در گفت‌وگوهای روز شنبه آقای کرزی با نمایندگان حضور داشت و نخواست که نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت که حدود دو صد (دویست) نماینده مجلس در این گفت‌وگوها حضور داشته اند.

به گفته این عضو مجلس افغانستان، محمد قسیم فهیم و محمد کریم خلیلی، معاونان رئیس جمهوری و شماری از اعضای کابینه نیز در این گفتگوها حضور داشتند.

نامزدهای برنده در روزهای گذشته گفته‌ بودند که افتتاح مجلس افغانستان از وظایف رئیس جمهوری این کشور و نه از صلاحیت های او است، بنا بر این اگر رئیس جمهور در این مراسم حضور نیابد هم مجلس کار خود را آغاز خواهد کرد و مشکل قانونی در این مورد به میان نخواهد آمد.