توافق کرزی با خواسته نمایندگان برای گشایش مجلس

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی با پذیرش خواسته نمایندگان مجلس، به بن بست سیاسی پایان داد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با درخواست برندگان انتخابات پارلمانی این کشور مبنی بر گشایش مجلس بروز چهارشنبه این هفته توافق کرده است.

با این حال، هنوز جواب آقای کرزی به درخواست دیگر این برندگان انتخابات که گفته اند دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی باید فاقد اعتبار اعلام شود، مشخص نیست.

آقای کرزی هفته گذشته به درخواست دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، زمان برگزاری جلسه افتتاحیه مجلس افغانستان را تا روز سوم حوت/اسفند به تاخیر انداخت، اما این امر با واکنش شدید نمایندگان مواجه شد.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته است که بررسی "تقلب‌های انتخاباتی" به زمان بیشتری نیاز دارد و افتتاح مجلس، مانع بررسی پرونده‌های تقلب منتسب به برخی نامزدهای برنده می‌شود.

در پی اعلام تاخیر در برگزاری مراسم افتتاحیه مجلس افغانستان و واکنش منفی نامزدهای برنده، آقای کرزی خواستار گفت‌وگوی بیشتر با نمایندگان مجلس در این مورد شد و آنها هم برای گفت‌وگو با آقای کرزی آماده شدند.

در این گفتگوها که بروز شنبه (2 دلو / بهمن)در کاخ ریاست جمهوری انجام شد، رئیس جمهور کرزی تصمیم خود به تاخیر گشایش پارلمان را پس گرفت و توافق کرد که پارلمان را بروز چهارشنبه این هفته افتتاح کند.

در این دیدار، اعضای برنده انتخابات نیز پذیرفتند که تصامیم دادگاه در مورد "قضایای جرمی" مربوط به انتخابات را قبول خواهند کرد.

اما افرادی که در این دیدار حضور داشتند تاکید کردند که پیگیری این قضایا باید از سوی دادگاه های موجود در افغانستان انجام شود، نه دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی که اخیرا به دستور حامد کرزی ایجاد شده است.

آنها تقاضا کردند که این دادگاه باید فاقد اعتبار اعلام شود.

انتظار می رود آقای کرزی موضع خود را نسبت به این درخواست، در جریان امروز (یکشنبه، 3 دلو / بهمن) مشخص کند.

یک عضو مجلس افغانستان که در گفت‌وگوهای روز شنبه آقای کرزی با نمایندگان حضور داشت و نخواست که نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت که حدود دو صد (دویست) نماینده مجلس در این گفت‌وگوها حضور داشته اند.

به گفته این عضو مجلس افغانستان، محمد قسیم فهیم و محمد کریم خلیلی، معاونان رئیس جمهوری و شماری از اعضای کابینه نیز در این گفتگوها حضور داشتند.

نامزدهای برنده در روزهای گذشته گفته‌ بودند که افتتاح مجلس افغانستان از وظایف رئیس جمهوری این کشور و نه از صلاحیت های او است، بنا بر این اگر رئیس جمهور در این مراسم حضور نیابد هم مجلس کار خود را آغاز خواهد کرد و مشکل قانونی در این مورد به میان نخواهد آمد.