روزنامه های کابل: یکشنبه، ۳ دلو

موافقت رئیس جمهوری افغانستان با افتتاح مجلس در روز چهارشنبه آینده و سفر اخیر حامد کرزی به روسیه، موضوع اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان نوشته که با موافقت حامد کرزی با افتتاح مجلس در ششم دلو، تشنج در فضای سیاسی کشور به پایان می رسد و کشور از "بحرانی جدی، دردسرساز و بزرگ" نجات می یابد.

آقای کرزی روز شنبه در گفت‌وگویی طولانی با نمایندگان منتخب مجلس در کاخ ریاست جمهوری موافقت کرد که مجلس را در روز چهارشنبه آینده، ششم دلو/بهمن افتتاح کند.

به نوشته روزنامه افغانستان، تنها مشکلی که در گفت و گوهای نمایندگان پیروز با رئیس جمهوری حل نشده باقی مانده، ادامه کار دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی است که به باور نویسنده، به دلیل این که "جایگاه قانونی" ندارد، با مخالفت گسترده ای مواجه شده است.

سرمقاله‌نویس روزنامه حکومت را متهم به "بازی دوگانه" در ارتباط با مسائل انتخاباتی کرده و آن را بیشتر ناشی از برخورد "قومی" حکومت و تلاش آن برای "به بی‌راهه کشاندن روند انتخابات" دانسته و این مسائل به نظر نویسنده، قوه مجریه را به عنوان یک جناح در جنجال‌های انتخاباتی مشخص کرد.

نویسنده روزنامه افغانستان در ادامه تاکید کرده که بهتر این است که عناصر فعال سیاسی در کشور به جای زورآزمایی‌های نسنجیده و کشاندن کشور به سوی بحران‌هایی که هم اعتبار بین‌المللی کشور را از بین می‌برد و هم به اعتماد ملی آسیب می‌رساند، با هم به توافق برسند و برای حل مشکلات تلاش کنند.

هشت صبح در مطلبی نوشته که هر گاه قوه مقننه نتواند برای آغاز به کار خود اراده رئیس جمهوری و طرفدارانش را دور بزند، به طور طبیعی در کارکردهای خود هم نخواهند توانست که بر "استیلای" رئیس جمهوری غلبه کند و این امر "سایه‌ای از عدم استقلال قوا یا عدم تفکیک قوا را به نمایش می‌گذارد".

به نظر نویسنده، در صورتی که نقش رئیس جمهوری در افتتاح مجلس "تشریعی و انشایی" تلقی شود، این نگرانی را تقویت خواهد کرد که تفکیک قوا در کشور هنوز پا نگرفته و استیلای رئیس جمهوری بر قوه‌های مختلف قابل حس و درک است.

مقاله‌نویس هشت صبح در ادامه تحلیل خود تاکید کرده که برای برون‌رفت از چنین بن‌بستی، یکی از منطقی‌ترین راه‌ها این است که افتتاح مجلس از وظایف رئیس جمهوری محسوب شود و او موظف به افتتاح مجلس است.

به باور نویسنده، تصمیم نمایندگان پیروز برای افتتاح مجلس تحت هر شرایطی ناشی از همین طرز تلقی است و آنها نقش رئیس جمهوری را "تشریفاتی" تلقی می‌کنند، به گونه‌ای که افتتاح یا عدم افتتاح آن از سوی رئیس جمهوری، تاثیری بر جایگاه حقوقی آن نداشته باشد.

راه نجات نوشته که انتظار مردم از دولت و دولتمردان این است که به جای "تفرقه و نفاق" به وفاق ملی و وحدت بیندیشند و تلاش کنند که وحدت ملی را به عنوان یک آرزوی دیرینه مردم تحقق بخشند.

روزنامه اما ابراز تاسف کرده است که تحولات پس از انتخابات مجلس نشان داد که هنوز هم رهبران ملی کشور تحت شعار منافع اقوام، در پی منافع شخصی خود هستند و به همین دلیل "منفی‌گرایی و بحران‌آفرینی" می‌کنند.

به نظر راه نجات، مردم در هر دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در شرایط دشواری به پای صندوق‌های رای رفتند و سیاستمداران را به قدرت رساندند، اما تنها پاداشی که مردم می‌خواهند این است که کشور با "بهانه‌های مختلف" به بحران جدید کشانده نشود.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله و چند مطلب دیگر خود به دست‌آوردهای سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به روسیه پرداخته و روابط میان مسکو و کابل را برای تامین ثبات در افغانستان "بسیار با اهمیت" تلقی کرده است.

به نوشته روزنامه، افغانستان از صد سال پیش با روسیه روابط داشته و با آن که این روابط با "فراز و نشیب هایی" به همراه بوده، روسیه در این مدت طرح های متعدد عمرانی را در افغانستان به ثمر رسانده است.

به نظر انیس، در حال حاضر روسیه یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی و کشوری نیرومند و تاثیرگذار در روابط بین المللی است و تحکیم روابط با این کشور، برای تامین ثبات در افغانستان اهمیت دارد.

روزنامه افغان جرگه هم ضمن مهم دانستن سفر آقای کرزی از مسکو این پرسش را مطرح کرده که روسیه در شرایط کنونی تا چه حدی توانایی کمک به افغانستان را دارد؟

نویسنده افغان جرگه روسیه را به عنوان وارث اتحاد شوروی سابق مسئول نابسامانی‌ها در افغانستان دانسته و افزوده است که توقعات حکومت افغانستان از روسیه با توانایی های اقتصادی روسیه همخوانی ندارد.

خدمتگار در مقاله ای با اشاره به مشکلات تدارکاتی نیروهای ناتو از پاکستان و متوقف کردن تانکرهای حامل مواد سوخت تاجران افغان در ایران، نوشته که روسیه بدیل خوبی برای انتقال مواد تدارکاتی ناتو به افغانستان است.

نویسنده خدمتگار در ادامه تحلیل خود روابط افغانستان با روسیه را به سود افغانستان دانسته است. به نظر نویسنده، تحکیم روابط میان دو کشور، از یک سو در روابط افغانستان با دو کشور روسیه و آمریکا "موازنه" ایجاد می کند و از سوی دیگر در زمینه اقتصادی برای افغانستان "دوست مطمئنی" پیدا می کند.