بازداشت 'عاملان حمله به سفارت هند' در کابل

حمله به سفارت هند در کابل
Image caption این حمله چندین کشته و زخمی داد

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه شش نفری بمبگذاران انتحاری در کابل خبر داده است.

این افراد به گفته مسئولان امنیت ملی افغانستان به دست داشتن در چندین بمبگذاری انتحاری در کابل، از جمله حمله به سفارت هند متهم شده اند.

علاوه بر این، لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی می گوید که یک نفر را به اتهام طراحی حمله به والی قندوز و نیز یکی از فرماندهان طالبان را در ولایت هرات بازداشت کرده اند.

در یک اعلامیه منشر شده از سوی امنیت ملی افغانستان آمده است: "کارمندان امنیت ملی یک گروه شش نفره از بمبگذاران انتحاری را بازداشت کرده اند که در ده حمله مرگبار دست داشته اند."

از اتهامات وارده علیه این افراد، حمله به سفارت هند و یک مهمانخانه مربوط به هندی ها در کابل است.

سفارت هند در کابل در سال ٢٠٠٨ میلادی مورد حمله انتحاری قرار گرفت. در این حمله شماری از کارمندان سفارت هند نیز کشته شدند. حمله کننده انتحاری ماشین حامل خود را که یک ماشین مدل بالا و گران قیمت بود در ورودی سفارت هند منفجر کرد. بیشتر قربانیان این حادثه کسانی بودند که در صف دریافت ویزا منتظر بودند.

همچنین در سال ٢٠٠٩ میلادی به یکی از مهمانخانه های مربوط به هندی ها در کابل حمله شد که قربانیان این حادثه نیز مهندسان هندی بودند که در پروژه های باز سازی هند در افغانستان مشغول به کارند.

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید افراد باز داشت شده مربوط به شبکه حقانی هستند و شش تن از آنها متهم به سازماندهی حملات به سفارت و مهمانخانه هندی ها در کابل اند.

گروه حقانی بیشتر در شرق افغانستان فعالند و در کنار طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمیتیار، از گروه های عمده شورشی در افغانستان به حساب می آید.

مقام های امنیت ملی افغانستان در مورد ملیت این افراد هنوز چیزی نگفته اند.

مطالب مرتبط