حامد کرزی در مراسم افتتاحیه مجلس شرکت می کند

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی بر رسیدگی به اتهامات علیه نامزدهای برنده انتخابات در دادگاه ویژه تاکید نهاده است

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که او روز چهارشنبه آینده در مراسم گشایش پارلمان این کشور شرکت می کند.

پیش از این برخی رسانه های محلی در کابل گزارش کرده بودند که آقای کرزی با وجود موافقتش با گشایش مجلس در روز چهارشنبه، ششم دلو/بهمن، به سفری در ونزوئلا خواهد رفت و در مراسم افتتاحیه مجلس حضور نخواهد داشت.

این رسانه ها گزارش کرده اند که آقای کرزی به دلیل ادامه اختلافاتش با نمایندگان بر سر ادامه کار و لغو دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، مایل به شرکت در این مراسم نیست.

اما دفتر آقای کرزی با صدور اعلامیه ای به تردیدها در این زمینه پایان داد و از خبرنگاران هم خواست که در این مراسم شرکت کنند.

از سوی دیگر منابع وزارت امور پارلمانی افغانستان هم گفته اند که تدابیر لازم برای برگزاری مراسم گشایش مجلس با حضور رئیس جمهوری روی دست گرفته شده است.

به گفته این منابع، وزارت امور خارجه از سران نمایندگی های دیپلماتیک در کابل دعوت کرده است که در این مراسم شرکت کنند.

دولت افغانستان روز گذشته کمیسیون ویژه ای را برای برگزاری افتتاحیه مجلس تشکیل کرد. در این کمیسیون مقامهای امنیتی هم حضور دارند. تدابیر امنیتی ویژه برای برگزاری این مراسم از هم اکنون در کابل به اجرا در آمده است.

مخالفان دولت آقای کرزی و نمایندگان مجلس هم گفته اند که حالا دیگر تردیدی درباره برگزاری مراسم گشایش پارلمان وجود ندارد و همه برای برگزاری آن آماده می شوند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل نیز با انتشار اعلامیه ای از تصمیم حامد کرزی برای گشایش مجلس این کشور در روز چهارشنبه استفبال کرده است.

Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان بیست و هفتم سنبله/شهریور برگزار شد و تا حال آغاز به کار نکرده است

گفته شده که استفان دی میستورا، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان، میان نمایندگان و آقای کرزی میانجیگری کرده و در نزدیک کردن مواضع آنها در مورد گشایش مجلس نقش عمده ای داشته است.

اما اختلافات بر سر چگونگی رسیدگی به اتهامات مربوط به امور جرمی انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله/شهریور گذشته هنوز حل نشده مانده و مواضع نمایندگان و رئیس جمهوری در این زمینه بسیار متفاوت است.

آقای کرزی و دادگاه عالی تاکید کرده اند که دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی قانونی است و این اتهامات در همین دادگاه باید بررسی شود.

اما نمایندگان این دادگاه را غیرقانونی می دانند و گفته اند که احکام این دادگاه را به دلیل نداشتن مبنای قانونی نخواهند پذیرفت. آنها با رسیدگی به جنبه های جرمی این اتهامات در دادگاهای عادی و با تاکید بر حفظ "مصونیت پارلمانی" نمایندگان موافقت کرده اند.

دادستانی کل افغانستان پیش از این گفته است که در انتخابات پارلمانی این کشور تقلب گسترده صورت گرفته و دادگاه ویژه، برای رسیدگی به ادعاها در این زمینه خواستار تاخیر در گشایش پارلمان شده بود.

به نظر این دادگاه، گشایش مجلس، به نمایندگانی که گفته شده متهم به دست داشتن در تقلب هستند، مصونیت پارلمانی می دهد و در نتیجه اجرای حکم دادگاه در مورد آنها با مشکل مواجه خواهد شد.

این در حالی است که مقامهای کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته اند که رسیدگی به هر گونه مسائل حقوقی انتخاباتی از صلاحیت این کمیسیون ها است و مراجع دیگر اختیار رسیدگی به آنها را ندارند.