'سناتورهای انتصابی افغانستان به زودی معرفی خواهند شد'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای کرزی پارلمان کشورش را بدون حضور یک سوم اعضای مجلس سنا افتتاح کرد

در پی تاکید اعضای مجلس سنای افغانستان، وزارت امور پارلمانی این کشور گفته که ۳۴ عضو انتصابی این مجلس ظرف چند روز آینده معرفی خواهند شد.

مجلس سنای افغانستان ۱۰۲ عضو دارد که یک سوم آنها از سوی رئیس جمهوری برای پنج سال منصوب می شوند و دو سوم دیگر از سوی شوراهای ولایتی و شورهای ولسوالی (شهرستانها) برگزیده می شوند.

در حال حاضر همه دو سوم منتخب اعضای مجلس سنا از سوی شوراهای ولایتی - مانند مجلس پیشین سنا - از سوی ۳۴ شورای ولایتی افغانستان انتخاب شده اند و شوراهای ولسوالی ها هنوز تشکیل نشده است.

قرار بود اعضای انتصابی مجلس سنا پیش از گشایش پارلمان افغانستان معرفی شوند، اما منابع وزارت امور پارلمانی گفته اند که جنجالها بر سر تعیین تاریخ افتتاح مجلس، این امر را به تاخیر انداخت.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به پیشنهاد دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی با افتتاح پارلمان در سوم ماه حوت/اسفند موافقت کرد، اما پس از آن در گفت‌وگوهای پرتنش با اعضای مجلس نمایندگان، حاضر به افتتاح پارلمان در ششم دلو/بهمن شد.

نعمت الله بشروال، سخنگوی وزارت امور پارلمانی گفته است که تلاشها برای نهایی کردن فهرست اعضای انتصابی مجلس سنا جریان دارد و رئیس جمهوری در روزهای آینده این فهرست را به مجلس سنا خواهد فرستاد.

سخنگوی وزارت امور پارلمانی گفت: "رئیس جمهوری اسلامی افغانستان کوشش می کنند که این لیست را به مشرانو جرگه (مجلس سنا) بفرستد. ممکن است در جریان چند روز این روند تکمیل شود و این لیست آماده شود."

روز پنجشنبه، هفتم دلو/بهمن، اعضای مجلس سنا از حامد کرزی خواستند که یک سوم اعضای انتصابی این مجلس را تا روز شنبه، نهم دلو معرفی کند.

کرسی های خالی سنا

سناتوران گفته اند که خالی ماندن یک سوم کرسی های مجلس سنا باعث به میان آمدن مشکلاتی در کار آنها شده است. از جمله مشکلاتی که به گفته آنها عدم معرفی اعضای انتصابی مجلس به وجود آورده این است که مجلس سنا نمی تواند جلسه انتخابات اعضای هیات اداری خود را برگزار کند.

هنوز مشخص نیست که آقای کرزی چه کسانی را به مجلس سنا خواهد فرستاد، اما نیمی از آنها باید زن باشند.

گفته می شود که برخی از اعضای انتصابی مجلس پیشین سنا و شماری از نامزدهای معترض انتخابات مجلس نمایندگان شامل ۳۴ سناتور انتصابی خواهند بود. آقای بشروال گفت: "احتمالا اسامی شماری از اعضای انتصابی مجلس قبلی سنا در این لیست باشند. این از صلاحیت های خاص رئیس جمهوری است و اعضای محترم ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) که فعلا معترض هستند و از اعضای پیشین ولسی جرگه هستند، می شود که با توافق در این لیست شامل باشند. ولی من به طور مشخص در این مورد چیزی گفته نمی توانم."

Image caption آقای مجددی باز هم نامزد سمت ریاست مجلس سنا خواهد بود

در همین حال زلمی زابلی یکی از اعضای منتخب مجلس سنا می گوید که صبغت الله مجددی، رئیس پیشین مجلس سنا نیز شامل فهرست اعضای انتصابی خواهد بود. به گفته او، آقای مجددی در دور بعدی مجلس هم نامزد سمت ریاست مجلس خواهد بود.

مجلس سنا در زمینه مسائل سیاسی و در مواردی در عرصه قانونگذاری کشور هم نسبت به مجلس نمایندگان از صلاحیت های کمتری برخوردار است.

مجلس نمایندگان بر اساس قانون برخی اختیارات اختصاصی دارد که صلاحیت های آن را نسبت به مجلس سنا متمایز می کند.

مجلس سنا به دلائل مختلفی نسبت به مجلس نمایندگان روابط نزدیکتری با رئیس جمهوری کشور دارد. انتصابی بودن یک ثلث اعضای آن یکی از مهمترین این دلائل است. علاوه بر آن، حضور پررنگ رهبران قبائل و شخصیت های محافظه کار در سنا، این روابط را بیشتر تقویت می کند.

دور پیشین پارلمان افغانستان نشان داد که مجلس سنا در موارد بسیاری کارکرد محافظه کارانه ای داشته است. سناتوران در زمینه های مذهبی و سیاسی محافظه کاری بیشتری از خود نشان داده اند.

مطالب مرتبط