انتخابات ریاست مجلس افغانستان به دور سوم کشیده شد

یونس قانونی
Image caption آقای قانونی گفته است که امتیاز تجربه ریاست مجلس در پنج سال گذشته را دارد.

محمد یونس قانونی و عبدالرب رسول سیاف در دور دوم رای‌گیری برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان هم نتوانستند که به ریاست مجلس برسند.

در این رایگیری آقای قانونی از ۲۴۴ عضو حاضر در مجلس ۱۱۶ رای به دست آورد و آقای سیاف ۱۱۹ رای کسب کرد.

به این ترتیب آنها معیار پیروزی در این رای گیری که کسب ۱۲۳ رای بود را تکمیل کنند.

در دور اول رای گیری چهار نامزد شرکت کردند و علاوه بر آقای قانونی و آقای سیاف، میر ویس یاسینی و ظاهر قدیر نامزد سمت ریاست مجلس بودند.

بر اساس این رای گیری، آقای قانونی از ۲۴۵ نماینده حاضر در مجلس ۸۴ رای، آقای سیاف ۷۷ رای، میر ویس یاسینی ۴۴ رای و عبدالظاهر قدیر ۳۴ رای به دست آوردند. چهار رای باطل و دو رای سفید شمرده شد.

بر اساس قانون، معیار پیروزی در این رای گیری کسب پنجاه درصد به علاوه یک رای است که نامزد برنده باید ۱۲۳ رای به دست می آورد.

به این ترتیب رای گیری به دور دوم کشیده شد و در دور دوم آقایان قانونی و سیاف با هم به رقابت پرداختند.

آقای سیاف در مجلس پیشین هم نامزد سمت ریاست مجلس بود، اما در برابر آقای قانونی شکست خورد. او در انتخابات ریاست مجلس گذشته هم مورد حمایت حامد کرزی، رئیس جمهوری بود و در حال حاضر هم طرفداران آقای کرزی از او حمایت می کنند.

Image caption آقای سیاف گفته که اگر رئیس مجلس شود، برای تحکیم وحدت ملی تلاش خواهد کرد.

در مقابل، مخالفان سیاسی آقای کرزی، از جمله ائتلاف تغییر و امید، به رهبری عبدالله عبدالله، از رهبران عمده مخالفان سیاسی آقای کرزی، از نامزدی آقای قانونی حمایت می کنند.

آقای قانونی در صحبت کوتاهی پیش از آغاز رای گیری، از کسب "تجربه غنی" در سمت ریاست مجلس در پنج سال گذشته سخن گفت و به نمایندگان وعده داد که در صورت برنده شدن، از این تجربه استفاده خواهد کرد.

آقای سیاف بر وحدت ملی تاکید کرد و گفت که در صورتی که او رئیس مجلس شود، برای تحکیم وحدت ملی در کشور و هماهنگی نمایندگان مجلس تلاش خواهد کرد.

آقایان سیاف و قانونی هر دو از حوزه انتخاباتی کابل وارد مجلس شده اند.

آن گونه که محمد سرور عثمانی، رئیس موقت مجلس گفت، دور سوم رای‌گیری روز یکشنبه، دهم دلو/بهمن برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط