رای گیری برای انتخاب رئیس مجلس افغانستان به دور دوم کشیده شد

یونس قانونی
Image caption آقای قانونی گفته است که امتیاز تجربه ریاست مجلس در پنج سال گذشته را دارد.

رای گیری برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان پایان یافت اما هیچ یک از نامزدها برنده نشد.

محمد یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی، میر ویس یاسینی نائب، رئیس مجلس پیشین و ظاهر قدیر، پسر حاجی عبدالقدیر نماینده ولایت ننگرهار، نامزد سمت ریاست مجلس بودند.

بر اساس این رای گیری، آقای قانونی از ۲۴۵ نماینده حاضر در مجلس ۸۴ رای، آقای سیاف ۷۷ رای، میر ویس یاسینی ۴۴ رای و عبدالظاهر قدیر ۳۴ رای به دست آوردند. چهار رای باطل و دو رای سفید شمرده شد.

بر اساس قانون، معیار پیروزی در این رای گیری کسب پنجاه درصد به علاوه یک رای است که نامزد برنده باید ۱۲۳ رای به دست می آورد.

به این ترتیب رای گیری به دور دوم کشیده شد و این بار آقایان قانونی و سیاف با هم به رقابت خواهند پرداخت.

آقای سیاف در مجلس پیشین هم نامزد سمت ریاست مجلس بود، اما در برابر آقای قانونی شکست خورد. او در انتخابات ریاست مجلس گذشته هم مورد حمایت حامد کرزی، رئیس جمهوری بود و در حال حاضر هم طرفداران آقای کرزی از او حمایت می کنند.

در مقابل، مخالفان سیاسی آقای کرزی، از جمله ائتلاف تغییر و امید، به رهبری عبدالله عبدالله، از رهبران عمده مخالفان سیاسی آقای کرزی، از نامزدی آقای قانونی حمایت می کنند.

آقای قانونی در صحبت کوتاهی پیش از آغاز رای گیری، از کسب "تجربه غنی" در سمت ریاست مجلس در پنج سال گذشته سخن گفت و به نمایندگان وعده داد که در صورت برنده شدن، از این تجربه استفاده خواهد کرد.

Image caption آقای سیاف گفته که اگر رئیس مجلس شود، برای تحکیم وحدت ملی تلاش خواهد کرد.

آقای سیاف بر وحدت ملی تاکید کرد و گفت که در صورتی که او رئیس مجلس شود، برای تحکیم وحدت ملی در کشور و هماهنگی نمایندگان مجلس تلاش خواهد کرد.

آقایان سیاف و قانونی هر دو از حوزه انتخاباتی کابل وارد مجلس شده اند.

میر ویس یاسینی در مجلس پیشین سمت نیابت ریاست مجلس را به عهده داشت و در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته هم به عنوان نامزد شرکت کرده بود.

ظاهر قدیر پسر حاجی عبدالقدیر، فرمانده فقید مجاهدین در ولایت ننگرهار و وزیر سابق فوائد عامه است. خانواده آقای قدیر در ولایت ننگرهار دارای نفوذ قابل توجهی است.

آقای یاسینی هم از ولایت ننگرهار است.

آن گونه که محمد سرور عثمانی، رئیس موقت مجلس گفت، دور دوم رای گیری هم تا ساعات دیگر برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط