انتخاب رئیس مجلس افغانستان با 'نامزدهای تازه'

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption مجلس نمایندگان افغانستان

تلاش مجلس نمایندگان افغانستان برای تعیین رئیس، در دومین روز نیز ناکام ماند و قرار شد تا انتخاب ریاست مجلس نمایندگان، روز دوشنبه (11 دلو / بهمن) برگزار شود.

روز گذشته، دو دور انتخابات برای تعیین رئیس مجلس نمایندگان بی نتیجه ماند، چون هیچ یک از نامزدها نتوانستند پنجاه بعلاوه یک آرای نمایندگان مجلس را بدست بیاورند.

قانون اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان افغانستان حکم می کند که اگر انتخابات برای تعیین رئیس مجلس، در دور اول بی نتیجه ماند، دو نفر از نامزدهایی که بیشترین آرا را بدست آورده اند، در دور دوم با هم رقابت کنند، اما این قانون در مورد رفتن به دور سوم، ساکت است.

تعبیر برخی از اعضای مجلس نمایندگان از این قانون این است که اگر انتخابات در دو دور پی هم میان نامزدهای ریاست مجلس به نتیجه نرسد، باید از نو انتخابات برگزار شده و افراد جدیدی برای ریاست مجلس نامزد شوند.

جنجال بر سر برگزاری انتخابات جدید و یا تعدیل در قانون اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان، موضوع اصلی مورد بحث در نشست امروز (یکشنبه، 10 دلو / بهمن) در مجلس نمایندگان بود.

شماری از نمایندگان پیشنهاد می کردند که برای برگزاری دور سوم انتخابات میان یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران سابق جهادی، قانون اصول وظایف داخلی مجلس باید تعدیل شود.

اما تاکید بخش دیگری از نمایندگان، به برگزاری انتخابات جدید و نامزدی افراد تازه برای ریاست مجلس بود.

در پایان مباحثات طولانی در این مورد، رئیس موقت مجلس نمایندگان اعلام کرد که با توجه به اصل قانونی که بر اخذ پنجاه + یک آرا از سوی یکی از نامزدان برای انتخاب به عنوان رئیس مجلس نمایندگان تاکید می کند، فردا (دوشنبه، 11 دلو / بهمن) از نو انتخابات برگزار شود.

بر این اساس و با توجه به قانون اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان، یونس قانونی و عبدالرب رسول سیاف که در دو دور قبلی نتوانستند آرای لازم برای انتخاب به عنوان رئیس این مجلس را بدست بیاورند، اجازه نامزدی دوباره در انتخابات را ندارند.

هنوز معلوم نیست که چه کسانی خود را برای ریاست مجلس نمایندگان نامزد خواهند کرد.

آقای قانونی در انتخابات روز گذشته مجلس نمایندگان، از ۲۴۴ عضو حاضر در مجلس ۱۱۶ رای به دست آورد و آقای سیاف ۱۱۹ رای کسب کرد.

آقای سیاف در مجلس پیشین هم نامزد سمت ریاست مجلس بود، اما در برابر آقای قانونی شکست خورد. گفته می شود که او که در انتخابات ریاست مجلس گذشته هم مورد حمایت حامد کرزی، رئیس جمهوری بود در حال حاضر هم از سوی طرفداران آقای کرزی حمایت می شود.

در مقابل، مخالفان سیاسی آقای کرزی، از جمله ائتلاف تغییر و امید، به رهبری عبدالله عبدالله، از رهبران عمده مخالفان سیاسی آقای کرزی هستند که عمدتا از نامزدی آقای قانونی حمایت کرده اند.

مطالب مرتبط