کمیسون نظارت بر قانون اساسی افغانستان: انتخاب رئیس سنا غیرقانونی است

گل رحمان قاضی، رئیس کمیسیون نظارت بر قانون اساسی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گل رحمان قاضی، رئیس کمیسیون نظارت بر قانون اساسی

کمیسیون نظارت بر قانون اساسی افغانستان انتخابات اخیر برای تعیین رئیس مجلس سنای این کشور را مغایر قانون اساسی دانسته است.

در حالیکه حامد کرزی، رئیس جمهوری، نمایندگان انتصابی رئیس جمهوری در مجلس سنا را هنوز معرفی نکرده است، نمایندگان حاضر در مجلس، پیشاپیش به برگزاری و انتخابات رئیس مجلس مبادرت ورزیده اند.

یک سوم از اعضای سنای افغانستان از سوی رئیس جمهوری منصوب می شوند و سنای این کشور از حامد کرزی خواسته بود تا این گروه از نمایندگان را هر چه زودتر معرفی کند تا انتخابات برای تعیین هیات اداری برگزار شود.

اما به دنبال تاخیر در معرفی نمایندگان انتصابی، مجلس سنا روز شنبه این هفته انتخابات هیات رئیسه را برگزار کرد و فضل هادی مسلم یار به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد.

با این حال، کمیسیون نظارت بر قانون اساسی می گوید که براساس قانون، رئیس مجلس سنا باید از میان نمایندگان انتصابی برگزیده شود.

گل رحمان قاضی، رئیس این کمیسیون می گوید که تنها دوره عضویت نمایندگان انتصابی مجلس سنا، پنج سال است، در حالی که دوره نمایندگی سایر اعضای این مجلس چهار سال است و از این رو، این افراد نمی توانند ریاست مجلس سنا را برعهده داشته باشند.

مجلس سنای افغانستان ۱۰۲ عضو دارد که یک سوم آن از سوی رئیس جمهوری برای پنج سال منصوب می شوند و دو سوم دیگر از سوی شوراهای ولایتی و شورهای ولسوالی (شهرستانها) برگزیده می شوند.

قرار بود اعضای انتصابی مجلس سنا پیش از گشایش پارلمان افغانستان معرفی شوند، اما منابع وزارت امور پارلمانی گفته اند که جنجالها بر سر تعیین تاریخ افتتاح مجلس، این امر را به تاخیر انداخت.

هنوز مشخص نیست که آقای کرزی چه کسانی را به مجلس سنا خواهد فرستاد، اما براساس قانون، رئیس جمهوری موظف است نیمی از اعضای انتصابی را از میان زنان برگزیند.

گفته می شود که برخی از اعضای انتصابی دوره قبلی مجلس سنا و شماری از نامزدهای معترض انتخابات مجلس نمایندگان از جمله سی و چهار سناتور انتصابی خواهند بود.

مجلس سنا در زمینه مسائل سیاسی و در مواردی در عرصه قانونگذاری کشور نسبت به مجلس نمایندگان از اختیارات و صلاحیت های کمتری برخوردار است.

مجلس نمایندگان بر اساس قانون از برخی اختیارات برخوردار است که آن را از مجلس سنا متمایز می سازد.

معمولا انتظار می رود مجلس سنا به دلائل مختلفی در مقایسه با مجلس نمایندگان، روابط نزدیکتری با رئیس جمهوری کشور داشته باشد.

انتصابی بودن یک ثلث اعضای سنا یکی از مهمترین این دلائل است، علاوه بر اینکه حضور پررنگ رهبران قبائل و شخصیت های محافظه کار در سنا، این روابط را بیشتر تقویت می کند.

مطالب مرتبط