ممنوعیت استخدام کودکان در نیروهای امنیتی افغانستان

پلیس افغانستان
Image caption حضور کودکان در نیروهای افغان ارزیابی می شود

دولت افغانستان جذب کودکان در نیروهای امنیتی این کشور را ممنوع کرده است.

زلمی رسول، وزیر امور خارجه افغانستان، توافقنامه ای را با سازمان ملل متحد امضا کرده که حاوی تعهد دولت افغانستان در زمینه حمایت از کودکان در برابر خشونت مسلحانه و ممنوعیت استخدام و به کارگیری آنها در نیروهای پلیس و ارتش است.

آقای رسول هنگام امضای این توافقنامه گفت: "ما امروز گام بزرگی را برای آینده کودکان افغانستان برداشتیم. این تنها مسئولیت دولت نیست، بلکه از تمامی جامعه انتظار می رود تا در راستای حفاظت از کودکان افغانستان، با هم یکجا کار کنند."

معلوم نیست که در حال حاضر چه تعداد افراد زیر سن هجده سال در نیروهای امنیتی افغانستان به کار اشتغال دارند.

سازمان ملل متحد پیشتر در گزارشی از حضور تعدادی از کودکان در صفوف نیروهای پلیس ملی افغانستان خبر داده بود، اما این سازمان می گوید که دولت افغانستان برای رفع این مشکل، فورا دست به کار شد.

در اعلامیه سازمان ملل متحد آمده است که دولت افغانستان در سال 2010 کمیسیونی را برای حفاظت از کودکان در برابر درگیری های مسلحانه ایجاد کرد که هشت وزارتخانه در آن مشارکت داشته اند.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان به بی بی سی گفته است که در نظر است تا برای شناسایی افراد زیر سن هجده سال در نیروهای امنیتی افغانستان، این نیروها بررسی شوند.

در عین حال، شناسایی این کودکان کار آسانی نخواهد بود.

در بسیاری از مناطق افغانستان، سن دقیق نوجوانان حتی برای خود آنها مشخص نیست و مشکلاتی که در جریان ثبت نام این افراد در صفوف نیروهای پلیس و ارتش وجود دارد نیز به دشواری این برنامه می افزاید.

علاوه بر این، گزارشها حاکی است که تعدادی از کودکان در نیروهای محلی امنیتی - اربکی - که در حمایت از دولت فعالیت می کنند، حضور دارند و همچنین، گروه طالبان نیز از کودکان به عنوان نیروی جنگی استفاده کرده اند.

دولت افغانستان می گوید که در نظر دارد با همکایر بزرگان قومی در نقاط مختلف این کشور، برنامه خارج کردن کودکان از این گونه گروه های مسلح و جلوگیری از به کارگیری آنان در این نوع فعالیت ها را به اجرا بگذارد.