انتخاب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان به تعویق افتاد

جایگاه خالی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس BBC Pashto
Image caption جایگاه خالی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان

مجلس نمایندگان افغانستان تصمیم گرفت که انتخابات برای تعیین رئیس این مجلس، روز چهارشنبه (13 دلو / بهمن) برگزار شود.

این مجلس اعلام کرد، افرادی که به تازگی می خواهند خود را برای ریاست مجلس نمایندگان نامزد کنند، به حداقل یک روز وقت نیاز خواهند داشت تا برای خود در میان اعضای مجلس تبلیغ کنند.

انتظار می رود روز سه شنبه، نامزدهای ریاست مجلس نمایندگان رسما معرفی شوند.

تا حالا، فقط حفیظ منصور، از اعضای مجلس نمایندگان آمادگی خود را برای نامزدی ریاست مجلس نمایندگان اعلام کرده است.

این تحولات پس از آن صورت می گیرد که رقابت انتخاباتی میان یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران سابق جهادی، برای بدست آوردن پست ریاست مجلس نمایندگان بی نتیجه ماند.

در انتخابات میان این دو فرد، هیچ کدام نتوانستند پنجاه به علاوه یک رای را که برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان نیاز است، بدست آورند.

قانون اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان افغانستان حکم می کند که اگر انتخابات برای تعیین رئیس مجلس، در دور اول بی نتیجه ماند، دو نفر از نامزدهایی که بیشترین آرا را بدست آورده اند، در دور دوم با هم رقابت کنند، اما این قانون در مورد رفتن به دور سوم، ساکت است.

تعبیر برخی از اعضای مجلس نمایندگان از این قانون این است که اگر انتخابات در دو دور پی هم میان نامزدهای ریاست مجلس به نتیجه نرسد، باید از نو انتخابات برگزار شده و افراد جدیدی برای ریاست مجلس نامزد شوند.

بر این اساس و با توجه به قانون اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان، یونس قانونی و عبدالرب رسول سیاف که در دو دور قبلی نتوانستند آرای لازم برای انتخاب به عنوان رئیس این مجلس را بدست بیاورند، اجازه نامزدی دوباره در انتخابات را ندارند.

هنوز معلوم نیست که چه کسانی خود را برای ریاست مجلس نمایندگان نامزد خواهند کرد.

دادگاه ویژه سه نماینده مجلس را به دادگاه فراخواند

در همین حال دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، ازسه تن از نمایندگان مجلس خواسته اند به دادگاه حاضر شودند، دادگاه ویژه هنوز اسامی کسانی را که به دادگاه فراخوانده در اختیار رسانه ها قرار نداده اما فقط اعلام کرده که این افراد از ولایات، تخار و فاریاب در شمال افغانستان و ولایت پکتیکا در جنوب، هستند.

اعضای مجلس نمایندگان دادگاه ویژه را فاقد صلاحیت قانونی می دانند، اما آقای کرزی و دادگاه عالی تاکید دارند که این دادگاه برای رسیدگی به موارد جرمی مربوط به انتخابات پارلمانی است و برای شفافیت بیشتر دومین انتخابات پارلمانی افغانستان به ادامه کار این دادگاه نیاز است.

نمایندگان مجلس اما تاکید داردند که اگر قرار است موارد جرمی مرتبط با انتخابات هم رسیدگی شود، باید از مجاری عادی و نظام قضایی افغانستان پیگری شود اما دادگاه عالی تاکید دارد که تشکیل دادگاه ویژه برای هر موردی که دادگاه عالی لازم بداند از صلاحیت های دادگاه عالی است.

مطالب مرتبط