به روز شده:  10:50 گرينويچ - سه شنبه 01 فوريه 2011 - 12 بهمن 1389

امنیت افغانستان

سال گذشته افغانستان 'بالاترین سطح' تلفات غیرنظامی را داشته است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک گروه نظارت بر حقوق بشر در افغانستان اعلام کرده است که سال گذشته، افغانستان شاهد بالاترین سطح تلفات غیرنظامیان از آغاز جنگ علیه طالبان بوده است.

براساس گزارش این نهاد (ARM) که مرکز آن در کابل است، در سال گذشته، ٢٤٢١ غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

این نهاد، گروه های شورشی را مسئول بیشتر این تلفات دانسته، در حالی که نیروهای آمریکایی و ناتو مسئول یک پنجم این تلفات شناخته شده اند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد در سال گذشته ٢٤١٢ نفر در افغانستان کشته و بیش از سه هزار و هشتصد نفر دیگر مجروح شده اند.

گروه نظارت بر حقوق بشر افغانستان گزارش داده است که براساس آمار موجود، در سال گذشته به طور اوسط، هر روز هفت غیرنظامی کشته شده است.

گزارش همچنین اضافه کرده است که در تعداد سوءقصد های که طالبان در افغانستان انجام داده اند نیز افزایش قابل ملاحظه ای دیده می شود.

این موارد در سال ٢٠١٠ چهارصد مورد گزارش شده است، در حالی که تعداد سوءقصد های مربوط به گروه طالبان در سال ٢٠٠٩، ٢٣٠ مورد گزارش شده بود.

در این حملات، کارمندان دولتی، سیاستمداران و بزرگان قومی هدف قرار گرفته اند.

سازمانهای بین المللی همه ساله گزارشهایی را در مورد میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان منتشر می کنند و بعد از سال ٢٠٠٥ میلادی همه این گزارشها نشان می دهد که تلفات غیر نظامیان هرسال نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

در کنار افزایش تلفات غیر نظامیان، تلفات نیروهای خارجی و همچنین نیروهای امنیتی افغانستان نیز در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.

فرماندهان ناتو تاکید دارند که آنها موفق شده اند طالبان را در هلمند و قندهار از پایگاه های اصلی شان بیرون کنند، اما آنچه سبب تلفات غیر نظامیان می شود بیشتر حملات انتحاری و بمبگذاری در اماکن عمومی است که ربط چندانی به داشتن یا نداشتند پایگاه طالبان در قندهار و هلمند ندارد.

این آمار درحالی منتشر می شود که متحدان بین المللی افغانستان تلاش دارند، آموزش نیروهای امنتی افغانستان را سرعت بیشتری بخشند و آنها را برای به دست گرفتن مسئولیت تامین امنیت کل افغانستان آماده کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.