مجلس نمایندگان افغانستان باز هم بدون رئیس ماند

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption انتخاب رئیس مجلس نمایندگان به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است

انتخابات برای تعیین رئیس مجلس نمایندگان افغانستان یک بار دیگر بی نتیجه ماند و هیچ یک از نامزدهای ریاست مجلس، نتوانستند رای لازم برای احراز این پست را بدست بیاورند.

براساس اصول داخلی مجلس نمایندگان افغانستان، کسی می تواند رئیس مجلس شود که پنجاه درصد کل آرا بعلاوه یک رای را از آن خود کند.

در انتخابات روز چهارشنبه (13 دلو / بهمن) شش نفر از جمله - بکتاش سیاوش، خلیل احمد شهیدزاده، اسحق گیلانی، صدیق احمد عثمانی، عبیدالله رامین و هما سلطانی - خود را برای ریاست مجلس نمایندگان نامزد کردند.

در دور اول انتخابات، خلیل احمد شهیدزاده، یک رای، بکتاش سیاوش، چهارده رای، عبیدالله رامین، نزده رای، اسحق گیلانی، چهل و یک رای، هما سلطانی، چهل و هشت رای و صدیق احمد عثمانی، نود و چهار رای بدست آوردند.

از این میان - هما سلطانی و صدیق احمد عثمانی - که در دور نخست بیشتر آرا را از آن خود کرده بودند، به دور دوم رفتند. اما در دور دوم هیچ کدام از این افراد نتوانستند پنجاه به علاوه یک آرا را بدست بیاورند. در این انتخابات، آقای عثمانی صد و هجده رای و خانم سلطانی سی رای گرفتند.

در دور دوم انتخابات شصت رای سفید و سی رای نیز باطل اعلام شد.

قرار شد مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه هفته آینده یک بار دیگر تشکیل جلسه داده و در مورد اینکه آیا اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان تعدیل شود و یا باز هم انتخابات با چهره های جدید برگزار شود، تصمیم بگیرند.

انتخابات جنجالی

انتخابات برای تعیین رئیس مجلس نمایندگان افغانستان، از زمان افتتاح این مجلس در روز چهارشنبه هفته گذشته، به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است.

رقابت میان عبدالرب رسول سیاف، از رهبران سابق جهادی، یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان، میرویس یاسینی، معاون اول مجلس پیشین و عبدالظاهر قدیر در نخستین دور انتخابات تعیین رئیس مجلس بی نتیجه ماند و دور دوم انتخابات میان آقایان سیاف و قانونی نیز به پیروزی هیچ کدام منجر نشد.

پس از آن، مساله تعدیل اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان در میان اعضای این مجلس مطرح شد، چون این قانون به هیچ فردی اجازه نمی دهد تا در بیش از دو دور انتخابات شرکت کند.

اما سرانجام مجلس تصمیم گرفت که این قانون را تعدیل نکند و به چهره های جدید فرصت دهد تا خود را برای رسیدن به ریاست مجلس نامزد کنند.

تاخیر در انتخاب رئیس مجلس نمایندگان سبب شده است تا مجلس نتواند کارش را شروع کند و این مساله سبب انتقاد های گسترده در رسانه های افغانستان شده است.

مطالب مرتبط