'ایران محدودیت ورود سوخت به افغانستان را کاملا لغو کرده است'

سفیر افغانستان در کنار احمدی نژاد حق نشر عکس Fars
Image caption به گفته پرس تی وی عبید گفته سوخت ارسالی تنها توسط مردم افغانستان مصرف می شود

یک شبکه تلویزیونی دولتی ایران از رفع محدودیت عبور تانکرهای نفتی از مرز با افغانستان خبر داده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، عبیدالله عبید، سفیر افغانستان در تهران، از دولت ایران به خاطر اجازه انتقال سوخت به آن کشور تشکر کرده و قول داده است که سوخت ارسالی از ایران "تنها توسط مردم افغانستان به مصرف خواهد رسید."

در این گزارش، که بامداد چهارشنبه، 13 بهمن (2 فوریه)، در سایت پرس تی وی انتشار یافت، آمده است که در واکنش به سخنان دولت افغانستان در این مورد که سوخت ارسالی از ایران در اختیار نیروهای ناتو مستقر در آن کشور قرار نمی گیرد، ایران "تمامی محدودیت های عرضه سوخت به افغانستان را لغو کرده است."

در ادامه این گزارش آمده است که سفیر افغانستان افزوده است که "کابل مایل به حفظ روابط دوستانه با تهران است."

موضوع محدودیت عبور تانکرهای حامل سوخت ترانزیتی از ایران از مرز با افغانستان در چند هفته اخیر مشکلاتی را در روابط دو کشور پدید آورده است.

اواخر ماه دسامبر سال گذشته، مقامات دولتی افغانستان گفتند که دهها دستگاه تانکر حامل سوخت برای افغانستان در مرز این کشور و ایران متوقف شده اند و ادامه توقف آنها نگرانی هایی را در مورد کمبود سوخت در افغانستان به همراه آورده است.

حق نشر عکس AP
Image caption به گفته بازرگانان افغان توقف تانکرهای در مرز باعث کمبود سوخت در افغانستان شد

به گفته بازرگانان افغان، این تانکرها عمدتا حامل فرآورده های نفتی بودند که آنان از کشورهای همسایه ایران - عراق و ترکمنستان - خریداری کرده و قرار بود براساس توافق ترانزیتی با دولت ایران، به افغانستان ارسال شود.

اگرچه در ابتدا، دلیل اقدام دولت ایران در جلوگیری از ارسال سوخت به افغانستان مشخص نبود، اما بعدا مقامات ایرانی، دلیل جلوگیری از ترانزیت سوخت را افزایش شدید در میزان سوخت وارداتی افغانستان توصیف کردند.

اخیرا سفیر ایران در کابل به صراحت گفت که این افزایش نشان داده که سوخت ترانزیتی از ایران در دسترس نیروهای ناتو مستقر در افغانستان قرار می گیرد.

مقامات افغان این نظر را به شدت رد کرده و گفته اند که سوخت مورد نیاز نیروهای ناتو از منابع و مسیرهای متفاوتی تامین می شود.

بازرگانان افغان نیز دلیل افزایش ترانزیت سوخت از ایران را کاهش واردات از سایر صادرکنندگان و اتکای بیشتر به سوخت ترانزیتی از این کشور اعلام کردند.

اقدام دولت ایران به کمبود سوخت در برخی مناطق افغانستان منجر شد و یک رشته تظاهرات اعتراضی علیه دولت ایران را به دنبال آورد.

در حالیکه اتاق بازرگانی افغانستان از تصمیم به توقف واردات از ایران خبر می داد، مقامات دولتی افغانستان تاکید کردند که در پی یافتن منابع دیگری تامین سوخت مورد نیاز کشور هستند.

گزارش اظهارات سفیر افغانستان در تهران در مورد رفع محدودیت ترانزیت سوخت از ایران از سوی منابع دیگر تایید نشده است.

مطالب مرتبط