ژنرال آمریکایی: بدون همکاری پاکستان نیز، در افغانستان پیروز خواهیم شد

Image caption افغانستان و آمریکا پیش از این همیشه بر نیاز همکاری پاکستان برای پیروزی در جنگ افغانستان تاکید داشته اند

یک فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که حتی اگر پاکستان همکاری نکند، آمریکا می تواند در جنگ افغانستان پیروز شود.

ژنرال دیوید رودریگز معاون دیوید پترائوس فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان گفته که پاکستان تا کنون چندین عملیات موثر را در شمال غرب این کشور علیه شورشیان اسلام گرا اجرا کرده اما هنوز کاری زیادی به ویژه در وزیرستان شمالی انجام نداده است.

این فرمانده آمریکایی که در یک کنفرانس خبری در واشنگتن صحبت می کرد گفت که مسلما" نیاز است تا پاکستان را تشویق کنیم که تلاش بیشتری انجام دهد."

اما ژنرال رودریگز افزود که با این وجود، موجودیت پناهگاه های جنگجویان در وزیرستان شمالی نمی تواند جلوی پیروزی آمریکا در جنگ افغانستان را بگیرد و این البته وابسته است به اینکه پاکستانی ها فشارشان بر جنگجویان را دست کم در سطح کنونی آن حفظ کنند.

اگرچه غرب و آمریکا پیش از این بارها از بی میلی پاکستان برای مقابله با جنگجویان درمناطق قبایلی پاکستان ابراز نارضایتی کرده اند. اما همیشه هم افغانستان و هم آمریکا، بر نیاز همکاری پاکستان برای پیروزی در جنگ افغانستان تاکید داشته اند.

در یک گزارش منتشر شده در اکتبر سال گذشته، کاخ سفید ارتش پاکستان را متهم کرد که نمی خواهد به صورت مستقیم با طالبان افغانی و نیروهای القاعده در وزیرستان شمالی مواجه شود.

پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده و گفته که با ایالات متحده و جامعه جهانی در "جنگ علیه ترور" همکار است.

دولت افغانستان نیز همواره مدعی بوده است که شورشیانی که در افغانستان علیه نیروهای این کشور و همچنین نیروهای خارجی مستقر در افغانستان می جنگند، در پاکستان آموزش نظامی می بینند و از سوی "حلقاتی در پاکستان" تجهیز می شوند. دولت پاکستان ادعای دولت افغانستان را رد کرده و نبرد ارتش پاکستان با شورشیان را نشانه حمایت پاکستان از نبرد علیه تروریسم در منطقه می خواند.

مطالب مرتبط