درگیری مرزی نیروهای افغانستان و پاکستان تلفاتی برجای گذاشت

مرز افغانستان و پاکستان
Image caption این یکی از شدیدترین درگیری میان سربازان افغان و پاکستانی توصیف شده است

درگیری مرزی بین پاکستان و افغانستان تلفاتی بر جای گذاشته است.

شامگاه گذشته، منابع دولتی پاکستان اعلام کردند که در برخورد مسلحانه بین سربازان این کشور و نیروهای افغان که روز چهارشنبه، 13 دلو/بهمن (2 فوریه) در مرز دو کشور روی داد، یک سرباز پاکستانی کشته و سه سرباز دیگر زخمی شده اند.

مقامات پاکستانی محل این درگیری رامنطقه ای موسوم به غلام خان، در وزیرستان شمالی، اعلام کرده اند که گمان می رود از مناطق تحت نفوذ شورشیان مسلح طالبان و شبکه القاعده است.

برخورد روز گذشته شدیدترین درگیری مرزی بین سربازان افغانستان و پاکستان از ماه مه سال 2007 توصیف شده است.

در برخورد مرزی سال 2007، سه غیرنظامی و یک مامور پلیس جان خود را از دست دادند.

در مورد علت درگیری روز چهارشنبه، مقامات افغان و پاکستانی متقابلا مرزبانان طرف دیگر را مسئول آغاز این برخورد معرفی کرده اند.

یک فرمانده پلیس مرزی افغانستان در ولایت شرقی خوست به خبرگزاری ها گفت: "روز چهارشنبه، سربازان پاکستانی در وزیرستان به طرف پاسگاه های پلیس در ولسوالی گربز با استفاده از سلاح سبک و سنگین حمله کردند. سربازان ما هم به حمله متقابل پرداختند."

او گفت: "هیچ دلیلی برای حمله آنها وجود نداشت. سربازان ما تلفاتی را متقبل نشده اند."

در مقابل، یک مقام نظامی پاکستانی در شهر پیشاور پاکستان نحوه بروز این واقعه را به گونه ای دیگر توصیف کرده است.

این مقام پاکستانی به خبرگزاری ها گفت: "نیروهای افغان چندین راکت به سوی پاسگاه های نظامی ما پرتاب کردند که منجر به کشته شدن یک سرباز و زخمی شدن سه سرباز دیگر شد."

وی افزود که نیروهای پاکستانی نیز به تلافی این عملیات، دست به حمله زدند.

گزارش مستقلی از چگونگی این برخورد مرزی در دست نیست.

تنش میان پاکستان و افغانستان بر سر کنترل مرزهای طولانی دو کشور، همواره وجود داشته است و هر یک از دو طرف، دیگری را به بی توجهی به مبارزه با شورشیان فعال در مناطق مرزی متهم می کند.

مقامات افغان و برخی از مقامات غربی باور دارند که شورشیان طالبان با برخورداری از حمایت گروه هایی در پاکستان توانسته اند طی نه سال گذشته در برابر نیروهای افغان و خارجی در خاک افغانستان مقاومت کنند.

مطالب مرتبط