رضایت افغانها از پلیس بیشتر شده است

پلیس افغان در کابل
Image caption عملکرد پلیس افغانستان همواره مورد انتقاد بوده است

یک نظر سنجی که از سوی سازمان ملل متحد در مورد پلیس افغانستان انجام شده نشان می دهد که اعتماد افغانها نسبت به پلیس کشورشان بیشتر شده است.

این نظرسنجی که در سال ٢٠١٠ انجام شده، نشان می دهد که رضایت افغانها از عملکرد پلیس، در مقایسه با سال ٢٠٠٩ ده درصد افزایش یافته است.

اما در عین حال در این گزارش آمده است که فساد در ادارات پلیس افغانستان وجود دارد و برخورد این نیروها در بعضی موارد، "تبعیض آلود" بوده است.

در این گزارش همچنین از اعتیاد شماری از ماموران پلیس به مواد مخدر و دست داشتن برخی از آنها در قاچاق مواد مخدر نیز یاد شده است.

وزارت داخله (کشور) افغانستان بخشهایی از این گزارش را تائید کرده و گفته است که آمار ارائه شده در این نظرسنجی، به آنها کمک خواهد کرد تا برنامه های اصلاح پلیس را به شکل بهتری به پیش ببرند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که این نظرسنجی براساس مصاحبه با بیش از پنج هزار نفر در سراسر افغانستان انجام شده است.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که ٧٩درصد مردم در روستاها و ٩١یک درصد در شهرها، از عملکرد پلیس راضی هستند.

این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که وضعیت امنیتی در افغانستان در سال ٢٠١٠، نسبت به سال قبل آن، شش درصد بهتر شده است.

بلند رفتن سطح رضایت افغانها نسبت به عملکرد پلیس کشورشان، آنگونه که در نظرسنجی سازمان ملل متحد آمده است، می تواند خبر خوشی برای مسئولان پلیس افغانستان باشد.

عملکرد پلیس در افغانستان همواره با انتقادهای جدی روبرو بوده است.

سطح پایین سواد در میان افراد پلیس و عدم اجرای درست برنامه های آموزشی برای آنها، بر عملکرد این نیروها تاثیر بدی گذاشته است.

اما نظرسنجی سازمان ملل متحد کماکان از موجودیت فساد در میان پلیس و اعتیاد شماری از این نیروها به مواد مخدر سخن گفته است.

وزارت داخله افغانستان گفته است که برنامه های اصلاحی را در نیروهای پلیس به اجرا می گذارد و انتشار این نظرسنجی، آنها را در اجرای بهتر این اصلاحات کمک خواهد کرد.

متحدان بین المللی افغانستان سعی دارند تا قبل از خروج از افغانستان در سال ٢٠١٤ توانایی نیروهای امنیتی افغانستان را بیشتر کنند.

در همین راستا دولت هلند هفته گذشته اعلام کرد که برای کمک به آموزش پلیس افغانستان ٥٤٥ آموزگار نظامی به این کشور اعزام می کند.

هلند برای این ماموریتش در افغانستان شرایطی را هم اعلام کرده است.

مارک روت، نخست وزیر هلند در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت که دولت افغانستان باید تضمین کند که کسانی که توسط آموزگاران هلندی آموزش می بینند، به عنوان پلیس کار خواهند کرد و در عملیات نظامی شرکت نخواهند کرد.

نخست وزیر هلند همچنین گفته است که کابل باید متعهد شود که افرادی که در جریان این ماموریت آموزگاران هلندی آموزش می بینند، در صورت تخلف از مقررات، مجازات شوند.

مارک روت هشدار داده است که اگر دولت افغانستان بر اساس این قرارها عمل نکند، دولت هلند تصمیم به پایان دادن به ماموریت آموزشی نیروهای خود در افغانستان خواهد گرفت.

مطالب مرتبط