مرگ یک زندانی افغان در بازداشتگاه گوانتانامو

بازداشتگاه گوانتانامو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هم اکنون بیش از 170 نفر در این بازداشتگاه نگاهداری می شوند

ارتش آمریکا می گوید که یک زندانی افغان در بازداشتگاه گوانتانامو پس از انجام تمرین هایی روی یک دستگاه ورزشی به دلایل طبیعی درگذشته است.

فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا گفت که "معلم اول گل"، 48 ساله، سه شنبه بعد از ظهر پس از استفاده از یک دستگاه ورزشی درگذشت.

اسکات مک کولم سخنگوی ارتش گفت که آقای گل بعد از ورزش مشغول دوش گرفتن بود که از حال رفت. او به بیمارستان پایگاه گوانتانامو منتقل شد و مرگ او در آنجا اعلام شد.

مقام های آمریکایی می گویند قصد دارند پیکر آقای گل را به افغانستان بفرستند.

ارتش آمریکا گفت که "سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی" بررسی درباره علت و نحوه مرگ آقای گل را آغاز کرده است، اما تاکید کرد که این کار طبق روال های استاندارد انجام می شود. ظاهرا قرار است جسد تحت کالبدشکافی قرار گیرد.

یک روحانی مسلمان در مورد نحوه جابجایی پیکر آقای گل به ارتش آمریکا مشورت خواهد داد تا حساسیت های فرهنگی و مذهبی رعایت شود.

آقای گل هفتمین زندانی است که از ژانویه 2002 تاکنون در آنجا جان می بازد. علت پنج مورد از مرگ ها خودکشی اعلام شده است.

زندان گوانتانامو در 11 ژانویه 2002 برای نگهداری مظنونانی که در جریان "نبرد با تروریسم" آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر 2001 جمع آوری شده بودند گشوده شد.

ارتش آمریکا ادعا می کند آقای گل برای طالبان سرباز می گرفت و فرمانده پایگاهی در جلال آباد بود و با اسامه بن لادن رهبر القاعده ارتباط داشت.

ارتش آمریکا گفت که آقای گل "اذعان کرده بود که با اسامه بن لادن ملاقات کرده است و در چند مورد به او کمک عملیاتی کرده است."

با این حال او هرگز رسما متهم نشد و تحت محاکمه قرار نگرفت.

مرگ آقای گل درحالی اتفاق می افتد که زندانیان گوانتانامو در روزهای اخیر، همزمان به نهمین سالگرد گشایش این زندان، اعتراض های صلح آمیزی انجام داده بودند تا خواستار تعطیلی زندان گوانتانامو شوند.

این زندان همواره جنجال آفرین بوده و باعث انتقادهای زیادی از آمریکا شده است. هم اکنون حدود 173 نفر در آنجا نگهداری می شوند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قول بستن این بازداشتگاه را داده است.

اما دولت او برای این اقدام به یک رشته موانع حقوقی برخورده کرده و جدول اولیه زمانی برای بستن بازداشتگاه تا آینده نامعلوم عقب افتاده است.

مطالب مرتبط