جایگاه موسیقی محلی در افغانستان

به باور کارشناسان عرصه هنر و موسیقی، روند گرایش به موسیقی مدرن در جهان، سرنوشت موسیقی فولکلور و محلی را در هاله ای از ابهام فروبرده است. افغانستان نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بویژه جوانان علاقه مند به موسیقی و آواز تا حدود زیادی موسیقی فولکلور و استفاده از سازهای سنتی را به فراموشی سپرده اند.

با این وصف، تلاشهایی از سوی اهالی هنر افغانستان در بیرون و خارج از این کشور برای احیای موسیقی فولکلور در قالب بازخوانی ترانه های محلی جریان داشته است. این هفته جایگاه موسیقی فولکلور را به سه تن از اهالی هنر به بررسی گرفته ایم: عبدالوهاب مددی، منتقد هنری، حیدر نیساز، آهنگساز و طاهر خاوری نوازنده و آوازخوان.

طاهر خاوری که ترانه ای با مایه محلی را به شیوه مدرن اجرا کرده، می گوید که تلاش داشته سبکهای فولکلور و الکترونیک را با هم تلفیق کند. به نظر آقای خاوری ملودیهای بسیار غنی در نقاط دورافتاده افغانستان وجود دارد، و این ملودیها باید به نسلهای آینده منتقل شود، و از این نظر بازخوانی آهنگهای فولکلور اهمیت ویژه ای دارد.

عبدالوهاب مددی می گوید، حراست از اصالت موسیقی محلی اهمیت زیادی دارد و این امر در صورتی امکان پذیر است که به موازات اشاعه و پخش آهنگها و سرودهای فولکلوریک، از آلات موسیقی بومی و اصیل نیز استفاده شود. به باور آقای مددی، حفظ موسیقی اصیل افغانستان نه با تلاشهای انفرادی بلکه تنها با برنامه ریزیهای اساسی از سوی حلقات ذیصلاح رسمی امکان پذیر است.

به نظر حیدر نیساز، برای حفظ آهنگهای فولکلوریک و محلی لازم است بازخوانی آنها با استفاده از آلات موسیقی فولکوریک صورت بگیرد و این امر به پاسداری از اصالت این سبک موسیقی کمک خواهد کرد. به گفته آقای نیساز، سازها و آلات موسیقی فولکلوریک نیز به اندازه خود آهنگ اهمیت دارد.

در ادامه مجله به مهمترین نامزدهای هشتاد و سومین جایزه سینمایی اسکار پرداخته ایم که این هفته جزییات آن اعلام شد.

فیلم های قوی سیاه، مبارز، سرآغاز، سخنرانی پادشاه و ۱۲۷ ساعت جزو ده فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم اعلام شد. و به نظر می رسد فیلم سخنرانی پادشاه با نامزد شدن در ۱۲ رشته از جمله در بخشهای بهتری فیلم و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد و مکمل زن شانس دریافت بیشترین جایزه را داشته باشد.

در بخش فیلمهای انگلیسی زبان به روال معمول فیلمهای امریکایی جایگاه اصلی را به خود اختصاص داده اند. رازی محبی منتقد فیلم در ایتالیا به ما گفت که تا اهدای جوایزی چون اسکار بر جریان سینما در جهان و نحوه پرداخت فیلمسازان به سوژه های سینمایی اثرات زیادی دارد.

در پایان مجله به بعد فرهنگی تحولات سیاسی در تونس پرداخته ایم، و آن اهمیت شعر سیاسی در رویدادهای اخیر در این کشور است. اشعاری از ابوالقاسم شابی مشهور ترین شاعر منتقد تونس در کنار دیگر شعارها روی پلاکاردهای راهپیمایان به چشم می خورد و بر سر زبان معترضان بود. این امر باردیگر نقش شعر سیاسی را در مبارزات آزادیخواهانه در جهان عرب برجسته می سازد.