زعفران در افغانستان جایگزین خشخاش می شود؟

مزرعه زعفران در هرات
Image caption کشت زعفران کشاورزان افغان را در هرات به خود جلب کرده است

در یک دهه گذشته محصولی جدیدی در زراعت افغانستان افزوده شده و هر روز شمار دهقانهایی که به آن رو می آورند بیشتر می شود.

این محصول زعفران نام دارد که به دلیل کشت و برداشت آسان، نیاز به آب کم و همچنین سازگاری با محیط جغرافیایی افغانستان به ویژه غرب افغانستان و از همه مهمتر قیمت بالای آن، کشاورزان افغان را واداشته کشت آن را سال به سال بیشتر کنند.

یک دهه پیش، کشت این گیاه از یک مزرعه بسیار کوچک در هرات آغاز شد و آنگونه که مسئولان اداره زراعت در هرات می گویند هم اکنون بیشتر از ٣٧٠ هکتار زمین، در هشت ولسوالی هرات زعفران کاشته شده است.

ادریس زلال، از مسئولان اداره زراعت در هرات می گوید این گیاه با قیمت بالایی که دارد، می تواند علاوه بر خشخاش، جایگزین مناسبی برای دیگر محصولات کشاورزی که قیمت کمتری دارد نیز باشد. مسئولان اداره زراعت هرات پیش بینی می کنند در سال جاری بیش از یک و نیم تن زعفران در این ولایت تولید شود.

حمایت مالی

افزایش تولید زعفران نیازمند کمک های مالی وزارت زراعت و موسسات خارجی است که در زمینه تقویت زراعت در افغانستان فعال اند. افزون براین کشاورزان نیاز دارند تا روش کشت و بهره برداری درست این محصول را نیز بیاموزند.

این نیازمندی ها تا حدودی با توزیع پیاز زعفران و ابزار مختلف کشاورزی مخصوص کشت زعفران، به کشاورزان و گذاشتن دوره های آموزشی برای آنان برطرف شده است.

به گفته آقای زلال امسال افزون بر توزیع ٦٠ متریک تن پیاز زعفران برای کشاورزان هرات، دوره های آموزشی نیز برای کشاورزان برگزار شد.

به گفته آقای زلال، آموزش به کشاورزان کمک می کند تا آنان بتوانند زعفران تولیدی خود را به صورت استاندارد و معیاری بسته بندی کرده و به بازارا عرضه کنند.

کیفیت

غفار حمیدزی، مسئول شرکت افغان زعفران که از تولید کنندگان و صادرکنندگان عمده زعفران در غرب افغانستان است می گوید کشاورزان افغان توانسته اند به کیفیت محصولات خود را بهتر کنند. آقای حمیدزی گفت، کیفیت زعفران افغانستان در حد استاندارد دهای بین المللی است.

به گفته آقای حمید زی، حد معیاری زعفران جهانی عطر زعفران، بین ٢٠ تا ٥٠ درجه است در حالی که به گفته او، زعفران افغانستان همواره بالاتر از ٤٠ درجه بوده است و این امر باعث شده تا این محصول، جایگاه خاصی در بازار جهانی بیابد.

Image caption افغانستان برای بازاریابی، به بسته بندی مرغوب نیاز دارد

تولید کنندگان زعفران افغانستان می گویند، کیفیت زعفران افغانستان به حدی است که آنها توان رقابت با سایر تولید کنندگان این محصول در سطح جهان را دارند.

صادرات

آنگونه که تولید کنندگان و صادرکنندگان زعفران در افغانستان می گویند، تولیدات آنان کیفیت خوبی دارد، اما آیا شرایط برای صادرات این محصول نیز به اندازه کافی آماده شده است؟

غلام جیلانی حمیدی، مسئول صادرات اتاق های تجارت هرات می گوید طی در ٦ ماه نخست سال جاری، حدود ٢٥ کیلو گرام زعفران تولید شده در هرات به اسپانیا و فرانسه صادر شده است.

این در حالی است که اسپانیا نیز یکی از تولید کنندگان عمده زعفران در جهان است.

به گفته آقای جیلانی، این اداره، سهولت های ویژه را ای برای کالاهای صادراتی در نظر گرفته و مراحل قانونی محصولات صادراتی، با سرعت انجام می شود.

او ابراز امیدواری می کند تا با توزیع پیاز بیشتر پیاز زعفران در هرات و دیگر ولایات افغانستان، در سال های آینده کشت زعفران بیشتر شده و به دنبال آن تولید و صادرات این محصول نیز افزایش یابد.

فرصت شغلی

کشت، تولید و بسته بندی محصولات زعفران، نیروی انسانی زیادی نیاز دارد، هم اکنون بیشتر از هزار نفر تنها در شرکت "افغان زعفران" در هرات و در بخش های کشت، تولید و بسته بندی زعفران کار می کنند.

هم مقامهای دولتی و هم کشاورزان در افغانستان امیدوارند، با افزایش رونق زعفران افغانستان در بازارهای جهانی، بتوانند فرصت های کاری بیشتری بیابند و میزان بیکاری را کاهش دهند اما مهم تر از اینها در افغانستان به زعفران به عنوان گیاهی دیده می شود که می تواند رقیب خشخاش باشد و افزایش آن یکی از راه هایی است که می تواند این کشور را در مبارزه علیه خشخاش کمک کند.

مطالب مرتبط