روزنامه های کابل: دوشنبه 18 دلو

بی نتیجه ماندن تلاشهای مجلس نمایندگان افغانستان برای انتخاب رئیس و عوامل آن، در کنار مطالبی در مورد حضور ناتو در افغانستان و موضعگیری روسیه، از مسایل مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود خبر داده است که یک دادگاه ابتدایی، شماری از افراد را به جرم دست داشتن در تقلب های انتخابات پارلمانی افغانستان به جریمه نقدی و مدتی حبس محکوم کرده است.

این روزنامه اما نوشته که این افراد، کسانی بوده اند که زمینه را برای رشوت دهی در "معاملات انتخاباتی" فراهم کرده بودند و جلسه دادگاه آنها در شرایطی برگزار شده که نه رشوت دهنده و نه رشوت گیرنده هنوز شناسایی و بازداشت نشده اند.

نویسنده سرنوشت از این مسئله به شدت انتقاد کرده و نوشته، مجرمان اصلی که رشوت دهندگان و رشیوت گیرنده ها هستند، به راحتی زندگی می کنند و کسانی که تنها در این زمینه نقش میانجی داشته اند، مجازات می شوند.

این روزنامه ادعا کرده که رشوت دهندگان و رشوت گیرنده ها احتمالا قدرتمندانی هستند که بازداشت آنها از توان نیروهای پلیس و دادگاه بیرون است.

روزنامه افغانستان نوشته است که حکومت افغانستان برای ادامه "فساد" موجود در دستگاه حکومت در تلاش است تا از هر راهی که شده، در پارلمان افغانستان نفوذ داشته باشد.

این روزنامه نوشته که از نظر قانون، پارلمان در افغانستان تنها نهادی است که صلاحیت های گسترده ای در زمینه نظارت بر عملکرد حکومت و سلب اعتماد وزرای کابینه دارد و از این رو، حکومت افغانستان هراس دارد که اگر در پارلمان نفوذ قابل توجه نداشته باشد، همه چیز را از دست خواهد داد.

نویسنده افغانستان نوشته است: "در یک دستگاه سیاسی فاسد که همه عزل و نصب ها بر اساس بند و بستهای ناپیدا و غیرشفاف صورت می گیرد، گزینش ها سلیقه ای است، مقام های ارشد حکومتی به صورت باج و امتیاز، بدون در نظر داشت صلاحیت و اهلیت به گروه های فشار داده می شود، کافی است نیمی از صلاحیت های پارلمان مورد استفاده قرار گیرد تا لرزه بر اندام هر دستگاه غیرمسئول و فاسد بی افتد."

روزنامه هشت صبح در صفحه نخست خود، تصویری از رئیس موقت مجلس نمایندگان را چاپ کرده که پس از اعلام استعفایش روز گذشته، در حال پایین شدن از جایگاه رئیس مجلس است و روی آن با خط درشتی نوشته است: "گپ های تکراری و نشست های بی نتیجه؛ کاسه صبر رئیس لبریز شد."

این روزنامه در سرمقاله خود نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته که ادامه بحث های بی نتیجه پارلمان افغانستان، برای مردم افغانستان اهمیت خود را از دست داده است و مردم بدون توجه به اینکه انتخاب رئیس مجلس، چه تاثیری را می تواند بر سرنوشت آنها داشته باشد، قضایای پارلمان را فقط برای سرگرمی و تفنن دنبال می کنند.

نویسنده افزوده که پارلمان افغانستان "در بن بست قرار گرفته" و معلوم نیست چه زمانی به این وضعیت پایان داده خواهد شد.

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود نوشته است که روسیه از احتمال خروج نیروهای ناتو از افغانستان نگران است.

این روزنامه نوشته که نماینده روسیه در اجلاس امنیتی مونیخ گفته است که کشورش مخالف "عقب نشینی" ناتو از افغانستان است و اینکه روسیه از "گسترش فعالیت القاعده در شمال افغانستان و کشورهای آسیای میانه" نگران است.

نویسنده راه نجات افزوده که اخیرا روسیه در پی گسترش همکاری با نیروهای ناتو در افغانستان بوده و اعلام کرده است که حاضر است در زمینه های بازسازی و نظامی با افغانستان همکاری کند، موضوع به باور نویسنده می رساند که روسیه در حال حاضر، منافع خود را در ادامه حضور ناتو در افغانستان می بیند.

مطالب مرتبط