وزارت نفت ایران: به افغانستان و ارمنستان بنزین داخلی صادر می شود

پالایشگاه در ایران حق نشر عکس dolat.ir
Image caption ایران وعده داده است سوخت تولید داخل را به کشورهای دیگر صادر کند

ایران در نظر دارد به افغانستان و ارمنستان فرآورده های نفتی صادر کند.

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران متن اظهارات علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در مورد صادرات فرآورده های نفتی به خارج را انتشار داد که گفته است براساس توافقی با دولت افغانستان، قرار است سالانه حدود دو میلیون تن بنزین و گازوئیل تولیدی ایران به آن کشور صادر شود.

آقای ضیغمی گفته است که در این توافقنامه پیش بینی شده است که حدود هفتاد درصد از سوخت صادراتی ایران به افغانستان را گازوئیل تشکیل دهد و در عین حال، دو کشور بر سر صادرات بنزین با استانداردهای بین المللی به توافق رسیده اند.

این مقام وزارت نفت از آغاز بهره برداری از طرح های جدید تولید بنزین و توسعه پالایشگاه های موجود خبر داده و افزوده است که در پی اجرای این طرح ها، "امکان صادرات فرآورده های نفتی مانند بنزین، گازوئیل، نفت سفید و مازوت و گاز مایع فراهم است."

معاون وزارت نفت گفت که صادرات فرآورده های نفتی به افغانستان بدون تخفیف و براساس قیمت های بین المللی صورت می گیرد.

وی همچنین از ارمنستان به عنوان بازاری برای بنزین و گازوئیل تولیدی ایران سخن گفت و افزود که اخیرا وزیران نفت و انرژی دو کشور مذاکراتی را در این مورد صورت داده اند.

به گفته آقای ضیغمی، برای این منظور، قرار است به زودی مذاکراتی هم برای احداث یک خط لوله نفتی [جدید بین دو کشور برگزار و این طرح، نهایی شود.

حق نشر عکس Fars
Image caption به گفته آیت الله خامنه ای ایران ظرف چند ماه از واردکننده به صادرکننده سوخت تبدیل شده است

این مقام وزارت نفت گفت که مطالعات برای ساخت یک خط لوله بین تبریز و برسخ آغاز شده که قرار است هفتاد هزار بشکه فرآورده نفتی تولیدی پالایشگاه تبریز را به ارمنستان انتقال دهد.

پیش از این، وبسایت وزارت نفت ایران به نقل از مسعود میرکاظمی، وزیر نفت، از توافق برای صدور سوخت ایران به افغانستان خبر داده بود.

اظهارات مقام های وزارت نفت در مورد صدور فرآورده های نفتی به خارج پس از آن انتشار می یابد که هفته گذشته، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت که تا 22 بهمن سال جاری، "کشور به طور کامل از واردات بنزین بی نیاز می شود."

وعده صادرات نفتی

رهبر جمهوری اسلامی افزود که "طبق گزارشی که به بنده دادند، بعد از 22 بهمن حتی می توانیم بنزین را صادر کنیم" و افزود که صدور بنزین داخلی پس از آن امکانپذیر شد که کشورهای غربی، به منظور وارد ساختن فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، کوشیدند صدور بنزین به ایران را متوقف سازند.

همزمان، خبرگزاری فارس به نقل از سفیر ونزوئلا در ایران، نوشت که جمهوری اسلامی به آن کشور اعلام کرده که به واردات بنزین از ونزوئلا نیازی ندارد و در نتیجه، از اوایل سال میلادی جاری، بنزینی از آن کشور به ایران صادر نشده است.

حق نشر عکس ILNA
Image caption برخی منابع آلودگی ماههای گذشته را به انواعی از بنزین داخلی نسبت داده بودند

در حالیکه تا چند ماه پیش، بخش قابل توجهی از بنزین مصرفی در داخل ایران از طریق واردات تامین می شد و دولت هرسال چند میلیارد دلار برای واردات بنزین بودجه می گرفت، مشخص نیست که چه عواملی باعث شده تا مقامات رسمی از عدم نیاز به واردات بنزین و حتی توانایی صادرات آن ظرف چند ماه خبر دهند.

سال گذشته میلادی، پس از تشدید تحریم صدور بنزین توسط برخی کشورهای غربی، گزارش شد که وزارت نفت با استفاده از ظرفیت کارخانه های پتروشیمی به تولید نوعی بنزین با کیفیت نازل پرداخته است.

پس از افزایش خطرناک آلودگی هوای تهران و چند شهر دیگر، گزارش هایی انتشار یافت حاکی از اینکه این نوع بنزین از عوامل اصلی تشدید آلودگی بوده است هر چند مقامات جمهوری اسلامی این نظر را رد کردند.

در عین حال، از چند ماه پیش، دولت ایران طرح حذف یارانه سوخت را به اجرا گذاشته و برخی مقامات از کاهش قابل توجه در مصرف سوخت خبر داده اند، هر چند تایید مستقل این گزارش ها امکانپذیر نبوده است.

مقامات وزارت نفت همچنین از اجرای طرح هایی برای توسعه ظرفیت های پالایشگاهی سخن گفته اند اما در مورد یافتن منابع جدیدی برای واردات سوخت، خبری منتشر نشده است.

خبر توافق فروش سوخت به افغانستان چند روز پس از اظهارات سفیر افغانستان در تهران در مورد تصمیم دولت ایران به لغو ممنوعیت ترانزیت سوخت به آن کشور انتشار می یابد.

در ماه دسامبر سال گذشته، مقامات ایرانی با اظهار اینکه سوختی که از طریق ایران به افغانستان ترانزیت می شده در دسترس نیروهای نظامی خارجی در آن کشور قرار می گرفته است، برای چندین هفته از عبور تانکرهای حامل سوخت برای افغانستان جلوگیری کردند که مشکلاتی را در آن کشور پدید آورد.

آقای ضیغمی مشخص نکرده که آیا در توافقنامه صدور سوخت به افغانستان، مساله عدم دسترسی نیروهای ناتو به سوخت صادراتی ایران هم پیش بینی شده است یا نه.

مطالب مرتبط