انتقال مسئولیت ناتو به نیروهای افغان از ماه آینده آغاز می شود

Image caption انتقال مسئولیت به نیروهای افغان قرار است مرحله به مرحله انجام شود

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان از ماه آینده میلادی آغاز خواهد شد. رئیس جمهوری افغانستان این سخنان را در اجلاس امنیتی مونیخ اظهار داشت.

دولت افغانستان در نظر دارد تا پایان سال ٢٠١٤ میلادی خود مسئولیت تأمین امنیت را در این کشور به عهده بگیرد تا زمینه برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان فراهم شود.

مقامهای افغان و ناتو اخیرا در مورد افزایش توانایی های نیروهای امنیتی افغانستان توافق نظر دارند، هرچند مقام های افغان همواره تاکید کرده اند که هنوز تجهیزات لازم را برای اجرای ماموریتی که قرار است به دوش آنها گذاشته شود، در اختیار ندارند. گزارشهای منتشر شده از سوی ناتو و مقام های افغان نشان می دهد که اخیرا رهبری بیشتر عملیات های نظامی به عهده ارتش افغانستان بوده است.

وضع پلیس نیز بهتر شده، هفته گذاشته سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر کرد که نشان می داد اعتماد مردم افغانستان به پلیس در مقایسه با سال قبل، ده درصد بیشتر شده است.

اما هنوز چالشهای جدی از جمله کمبود نیروهای امنیتی و عدم دسترسی آنها به تجهیزات مدرن، سرجای خود باقی است.

برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان که در اجلاس ناتو در لیسبون بین فو راسموسن دبیرکل ناتو و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان امضا شد، یک روند برگشت ناپذیر خوانده شده و قرار است که به صورت تدریجی انجام شود.

در مرحله نخست قرار است نیروهای افغان در مناطق امن از جمله ولایت بامیان جایگزین نیروهای ناتو شوند و با ادامه این روند تا سال ٤٠١٤ میلادی تامین امنیت افغانستان کاملا به نیروهای افغانستان سپرده شود.

Image caption در ماه نوامبر حامد کرزی و راسموسن در شهر لیسبون قرارداد انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغان را امضا کردند

اخیرا دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز در مصاحبه با CNN گفت راه خروج نیروهای آمریکایی و بریتانیایی از افغانستان به خوبی پیش می رود. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در سخنرانی سالانه اش در کنگره آمریکا بر آغاز برنامه خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان در نیمه دوم سال ٢٠١١ میلادی تاکید کرد.

منابع ناتو در افغانستان می گویند دست کم ٩٠٠ پیکارجوی طالبان از ماه آگوست تاکنون از این گروه کناره گیری کرده اند و تلاش دارند تا به ایجاد شرایطی برای خروج نیروهای خارجی کمک کنند. منابع ناتو گفته اند ممکن است آمار واقعی شورشیانی که دست از جنگ کشیده اند بیشتر از این باشد.

تقریبا هر هفته رسانه در افغانستان از تسلیم شدن شماری از جنگجویان خبر می دهند، بیشتر این جنگجویان در شمال افغانستان به نیروهای امنیتی افغان تسلیم شده اند. اما در میان این افراد که به گفته مقام های ناتو شمارش به ٩٠٠ تن و احتمالا بیشتر از آن می رسد، نام هیچ یک از فرماندهان شناخته شده طالبان و یا حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به چشم نمی خورد.

از سوی دیگر برنامه آشتی با طالبان نیز هنوز به نتیجه چندان ملموسی نرسیده است، فرماندهان طالبان مانند گذشته به خروج کامل نیروهای خارجی به عنوان پیش شرط آغاز مذاکره با دولت افغانستان تاکید می کنند.

مطالب مرتبط