حمله انتحاری در قندهار دست کم یک نفر را کشت

Image caption ولایت قندهار از مناطق نا آرام افغانستان به حساب می آید

گزارش ها از افغانستان حاکی است که یک حمله انتحاری داخل گمرک قندهار، در جنوب این کشور، دست کم یک کشته به جاگذاشت.

این حادثه حوالی ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی رخ داده و هنوز جزئیات بیشتری از تلفات آن در دست نیست.

خان محمد مجاهد، فرمانده پلیس قندهار به بی بی سی گفت که بر اثر این حمله دست کم یک مترجم افغان نیروهای خارجی کشته شده است.

آقای مجاهد همچنین گفت در این حادثه نیروهای خارجی نیز تلفاتی داشته اند اما او هنوز اطلاعات دقیقی در دست ندارد. زیرا به گفته فرمانده پلیس قندهار قبل از آن که مسئولان افغان برای بررسی حادثه به محل برسند، نیروهای خارجی قربانیان این حادثه را با هلیکوپتر به پایگاه این نیروها در حومه شهر قندهار برده اند.

اما یک منبع دیگر امنتی که نخواسته نامش فاش شود به گزارشگر محلی بی بی سی در قندهار گفته است یک سرباز امریکایی نیز در این حمله کشته شده اند. مقام های ناتو تا کنون در مورد این حادثه چیزی نگفته اند.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان مدعی است که در این حمله بیش از ده نظامی خارجی کشته شده اند. اما ادعای سخنگوی طالبان از سوی مقام ناتو و افغان و یا منابع مستقل تائید نشده است.

ظاهرا هدف این حمله نیروهای خارجی بوده که در آن لحظه در داخل گمرک قندهار بوده اند.

شماری از نیروهای آمریکایی و همچنین نیروهای کانادایی در قندهار مستقر هستند. هنوز مشخص نیست مترجم افغان که در این حادثه کشته شده با نیروهای آمریکایی یا کانادایی کار می کرده یا با دفاتر و سازمانهای غیر نظامی.

این دومین حمله انتحاری در قندهار ظرف دو هفته اخیر است، در نهم بهمن یک انفجار انتحاری جان معاون والی قندهار را گرفت.

همچنین دو هفته پیش انفجاری در کابل نیز هشت کشته به جا گذاشت که همه آنها غیر نظامی و سه تن از آنها نیز خارجی بودند.

این انفجار در یک فروشگاه زنجیره ای موسوم به فاینست که چندین شعبه در کابل دارد رخ داده است. پنج تن از قربانیان این حادثه اعضای یک خانواده بودند که برای خرید به فاینیست رفته بودند.

مطالب مرتبط