مطالعه دانشگاه نیویورک: طالبان آماده جدایی از القاعده است

Image caption این گزارش می گوید حملات شبانه به طالبان به نزدیک شدن این گروه به القاعده منجر می شود

دو پژوهشگر مستقر در قندهار در گزارشی که روز دوشنبه توسط دانشگاه نیویورک منتشر شده است، می گویند رهبران طالبان آماده اند برای خاتمه جنگ در افغانستان به رابطه خود با القاعده پایان دهند.

این گزارش می افزاید اما حملات آمریکا علیه فرماندهان میانی طالبان موجب افراطی تر شدن اعضای جوان این گروه شده است.

الکس استریک ون لینشوتن و فلیکس کوهن دو نویسنده این گزارش می گویند طالبان آماده اند که اطمینان دهند از افغانستان بعنوان پایگاهی برای حملات تروریستی استفاده نمی شود، اما سیاست آمریکا فرصت بیشتری برای القاعده در جذب اعضای جوانتر این گروه فراهم کرده است.

این مطالعه با اشاره به تفاوت های بین این دو گروه می گوید القاعده ریشه در اسلام گرایی خاورمیانه دارد و بدنبال جهادی در سطح جهان است، اما رهبران طالبان در روستاهای جنوب افغانستان پرورش یافته و از تحولات جهانی منزوی هستند.

دو نویسنده یاد شده که مصاحبه های زیادی با اعضای ارشد طالبان کرده اند می گویند رهبری این گروه اطلاعی از حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ نداشته و بدلیل بی توجهی خود از وقایع جهانی تحت تاثیر اسامه بن لادن قرار گرفتند.

آنها با اشاره به "اشتباه محاسباتی" طالبان در نحوه واکنش آمریکا می افزایند: "تردیدی نیست که رهبران طالبان درک بیشتری از دنیای پیچیده اسلام سیاسی بین المللی و هزینه سیاست مهمان نوازی (از القاعده) کسب کرده اند."

این گزارش به نقل از یکی از رهبران ارشد طالبان می گوید که این گروه حاضر است حتی در عملیات ضدتروریستی کماندوهای ویژه آمریکا علیه القاعده شرکت کند.

اما تهیه کنندگان این گزارش هشدار می دهند که حملات شبانه آمریکا به فرماندهان طالبان به نزدیک شدن این گروه به القاعده منجر می شود.

این گزارش در حالی منتشر می شود که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز که روز دوشنبه پخش شد قول داد که القاعده شکست داده شود و طالبان هرگز کنترل افغانستان را به دست نگیرد.

مطالب مرتبط