روزنامه های کابل: سه شنبه 19 دلو

مبارزه با فساد اداری در افغانستان، مسئله انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان و ادامه جنجال بر سر تعیین رئیس مجلس نمایندگان، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح نوشته است که اداره عالی مبارزه با فساد اداری از مقامات افغان و اعضای پارلمان خواسته است تا دارایی های خود را ثبت کنند، اما این روزنامه، طرح مبارزه با فساد در این اداره را مورد انتقاد قرار داده است.

این روزنامه نوشته که معلوم نیست اداره مبارزه با فساد اداری با آن مقاماتی که دارایی های خود را ثبت این اداره نمی کنند، چه برخوردی خواهد کرد.

نویسنده افزوده که براساس اظهارات مسئولان اداره مبارزه با فساد اداری، از جمع مقاماتی که تا حالا دارایی های خود را ثبت کرده اند تنها "هشت عضو مجلس سنا و شمار اندکی از اعضای مجلس نمایندگان" شامل هستند و متباقی توجهی به درخواست ثبت دارایی های شان نداشته اند.

روزنامه ماندگار نیز در صفحه نخست خود با خط درشتی از قول اداره عالی مبارزه با فساد اداری نوشته است: "اعضای شورای ملی بنا بر دلایلی حاضر به ثبت دارایی های شان نشده اند."

اما این روزنامه از قول رئیس این اداره نوشته که در نظر است تا قانون ثبت دارایی های مقامات افغان اصلاح شده و در آن "مجازات جدی" برای کسانی در نظر گرفته شود که دارایی های خود را ثبت نمی کنند.

روزنامه اراده به ادامه جنجال در پارلمان افغانستان برای تعیین رئیس مجلس نمایندگان پرداخته و نوشته که "دست های پیدا و پنهان" در ادامه این وضعیت در مجلس نمایندگان نقش بازی می کند.

این روزنامه در سرمقاله خود زیر عنوان "تداوم بازی ها و معامله های دستگاه قدرت در مجلس نمایندگان" ادعا کرده که حکومت افغانستان با مداخله در روند انتخابات رئیس مجلس نمایندگان، عملا باعث تاخیر در کارهای این نهاد می شود.

نویسنده اراده افزوده که است که تاخیر در کارهای مجلس نمایندگان، منجر به تاخیر در پیشبرد بسیاری از امور در ادارات دولتی شده است و بهای آن را مردم افغانستان می پردازد.

روزنامه سروش ملت نیز از تاخیر در انتخاب رئیس مجلس نمایندگان انتقاد کرده و نوشته که تنها حضور نمایندگان در تالار مجلس، گرهی از مشکل افغانستان نمی گشاید تا این نهاد عملا به کار آغاز نکند.

این روزنامه نوشته که بی نتیجه ماندن بحث های مجلس در مورد تعیین رئیس، یکسان با تعطیل بودن این نهاد است و این درحالیست که افتتاح پارلمان نیز از قبل با تاخیر زیادی صورت گرفت و کارهای زیادی در برابر پارلمان هم اکنون انجام ناشده باقی مانده است.

روزنامه افغانستان به سخنرانی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس امنیتی مونیخ در مورد انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان پرداخته است.

آقای کرزی در این اجلاس گفت که نیروهای کشورش آماده است تا سر از سال نو خورشیدی، مسئولیت امنیتی را برعهده بگیرد.

نویسنده افغانستان اما به این باور است که در مورد انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان باید از شتاب کار گرفته نشود، چون به نوشته روزنامه، هر گونه برخورد عجولانه با این مسئله می تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد.

افغانستان نوشته که هنوز سوالهایی در مورد ظرفیت نیروهای امنیتی افغانستان وجود دارد و در ضمن، حضور طالبان و القاعده در این کشور کماکان با قوت خود باقیست.

مطالب مرتبط