به روز شده:  10:36 گرينويچ - سه شنبه 08 فوريه 2011 - 19 بهمن 1389

امنیت افغانستان

کرزی از تمایل آمریکا به ایجاد پایگاه دائمی در افغانستان خبر داد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پذیرفته است که مقامات آمریکایی تمایل به ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان دارند.

اما آقای کرزی تاکید کرد که هر گونه تصمیم گیری در این مورد، بر اساس منافع ملی افغانستان صورت خواهد گرفت.

طرح ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان، اول از سوی یک سناتور جمهوریخواه آمریکایی مطرح شد، اما این طرح در آغاز، از سوی حکومت افغانستان و بعد از سوی فرستاده موقت آمریکا در امور افغانستان رد شد.

فرانک روژیرو که پس از مرگ ریچارد هولبروک، به طور موقت به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان منصوب شد، به خبرنگاران گفته بود که افغانستان و آمریکا نیاز به همکاری درازمدت با همدیگر دارند، اما "آمریکا تصمیم ندارد در افغانستان پایگاه دائمی ایجاد کند."

'منافع ملی افغانها'

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان

آقای کرزی گفت که ایجاد پایگاه های دائمی بر پایه منافع ملی افغانستان خواهد بود

با این حال، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که در بازگشت از اجلاس امنیتی مونیخ، در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد گفت که افغانستان و آمریکا در مورد "ایجاد یک قرارداد استراتژیک" با هم در گفتگو هستند.

او گفت: "در مورد بحث و گفتگو میان ما و آمریکا در مورد ایجاد یک قرارداد استراتژیک و اینکه آیا در این قرارداد پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان مطرح است یا نیست، بلی؛ از گفته های سناتورهای آمریکایی و مقامات آمریکایی که در مطبوعات گفتند و با ما هم در صحبتها گفتند، (معلوم است که) آنها این آرزو را دارند و این مسئله ای است که ما با آنها در صحبت هستیم."

آقای کرزی افزود: "البته ادامه صحبت (در این مورد) به تمام معنا از طرف افغانها و بر پایه منافع ملی افغانستان خواهد بود و مربوط می شود به فیصله های مراجع ملی افغانستان از جمله شورای ملی و لویه جرگه افغانستان."

البته ادامه صحبت (در این مورد) به تمام معنا از طرف افغانها و بر پایه منافع ملی افغانستان خواهد بود و مربوط می شود به فیصله های مراجع ملی افغانستان از جمله شورای ملی و لویه جرگه افغانستان

حامد کرزی

بحث ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان به ویژه در شرایطی مطرح می شود که آمریکا در نظر دارد تا سال 2014 میلادی، به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد.

مقامات افغان تاکید دارند که سپردن مسئولیت امنیتی به نیروهای این کشور، از حساسیت های منطقه ای در برابر حضور نیروهای خارجی در افغانستان می کاهد و در دراز مدت به سود امنیت افغانستان خواهد بود.

در چنین شرایطی به نظر می رسد طرح ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان واکنش هایی را در سطح منطقه به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر، دولت افغانستان در پی زمینه سازی برای مذاکره با طالبان برای پایان دادن به خشونتها در این کشور است.

طالبان اما هر گونه گفتگو با دولت افغانستان را مشروط به خروج نیروهای خارجی از این کشور دانسته اند.

با این حال، لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی که بحث ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان را مطرح کرده بود، می گوید که این اقدام آمریکا، هم برای افغانستان و هم برای آمریکا مفید خواهد بود.

او به رسانه ها گفته بود که ایجاد چند پایگاه در افغانستان می تواند ارتش این کشور را در مقابل طالبان بیمه کند، همچنین می تواند پیامی برای پاکستان باشد مبنی بر اینکه طالبان دیگر نخواهند توانست به افغانستان باز گردند و این پیام رفتار پاکستان را عوض خواهد کرد.

این مسایل تردیدهایی را در مورد تصمیم آمریکا به خروج نظامی از افغانستان تا سال 2014 بوجود می آورد و اینکه آیا نیروهای افغانستان مسئولیت های امنیتی این کشور را ظرف چند سال دیگر به تنهایی برعهده خواهند داشت یا نه.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.