ارتش افغانستان: آماده‌ایم مسئولیت تامین امنیت را از ناتو بگیریم

حق نشر عکس Reuters

وزارت دفاع افغانستان می گوید ارتش این کشور برای آغاز برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به آنها،آماده است.

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرنگاران گفت در حال حاضر شمار سربازان ارتش به ١٥٠ هزار نفر رسیده و ٢٠ هزار نفر دیگر نیز مشغول فراگیری آموزشهای ویژه هستند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دو روز قبل اعلام کرد که مرحله اول انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به نیروهای افغان، از ماه آینده میلادی، آغاز می شود.

توافق انتقال تدریجی مسئولیت های ناتو به نیروهای افغان در ماه نوامبر و در اجلاس لیسبون بین حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و فو راسموسن دبیرکل ناتو امضا شد.

هم مقام های ناتو و هم مقام های افغان برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان که در اجلاس ناتو در لیسبون امضا شد، یک روند برگشت ناپذیر خوانده شده و قرار است که به صورت تدریجی انجام شود.

در مرحله نخست قرار است نیروهای افغان در مناطق امن از جمله ولایت بامیان جایگزین نیروهای ناتو شوند و با ادامه این روند تا سال ٢٠١٤ میلادی تامین امنیت افغانستان کاملا به نیروهای افغانستان سپرده شود.

مقام های این وزارت می گویند روند آموزش و تجهیز نیروهای افغان ادامه دارد و تا زمانی که مسوولیت به این نیروها سپرده شود تا حد زیاد مشکلات رفع خواهد . با این حال وزارت دفاع از کشور های حامی افغانستان می خواهد تا در این زمینه به کمکهای شان ادامه دهد و تجهیزات پیشرفته و سلاح های جدید در اختیار نیروهای افغان قرار دهند .

با این حال آقای عظیمی گفت هنوز هم ارتش افغانستان به امکانات بیشتری نیاز دارد و باید جامعه جهانی در این زمینه به کمک های خود به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهد.

در همین حال ناتو می گوید که تلاشها برای آموزش نیروهای امنیتی افغان را در پانزده ماه گذشته سه برابر کرده است. ژنرال ویلیام کادویل فرمانده مأموریت آموزشی ناتو درافغانستان می گوید که در یک سال گذشته بیش از ٧٠ هزار نفر به شمار نیروهای امنیتی افغان افزوده شده اند.

آقای کادویل در یک مصاحبه ویژه با تلویزیون فارسی بی بی سی گفت ناتو در حال حاضر ٧ هزار آموزگار دارد و درنظر دارد شمار آنها را بیشتر کند.

تلاش مشترک ناتو و دولت افغانستان این است که بتوانند برنامه تقویت نیروهای افغانستان به گونه ای جلو برود که آنها تا سال ٢٠١٤ قادر باشند، مسئولیت کامل تامین امنیت را به عهده بگیرند و نیروهای ناتو افغانستان را ترک کنند.

مطالب مرتبط