'هرماه یک میلیارد دلار صرف آموزش نیروهای افغانستان می شود'

جنرال ویلیام کالدول حق نشر عکس no credit
Image caption ژنرال کالدول می گوید افغانها تا پایان سال ٢٠١٤ می توانند مسئولیت تامین امنیت کشور خود را بعهده بگیرند

ژنرال ویلیام کالدول فرمانده ماموریت آموزشی ناتو درافغانستان می گوید که در یک سال گذشته بیش از هفتاد هزار نفر به شمار نیروهای امنیتی افغان افزوده شده اند.

براساس توافق افغانستان و جامعه جهانی، قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی افغانستان خود مسئولیت تامین امنیتش را به عهده بگیرد.

داوود قاریزاده خبرنگار بی بی سی، با ژنرال کالدول فرمانده ماموریت آموزشی ناتو در کابل گفتگو کرده و نخست از او پرسیده که روند آموزش نیروهای افغان چگونه پیش می رود.

از وقتی که من در نوامبر سال ۲۰۰۹ این سمت را به عهده گرفتم، شاهد پیشرفت های فوق العاده یی بوده ام. یکی از کارهایی که ما انجام دادیم افزایش قابل ملاحظه شمار نیروهای ارتش و پلیس است.

تنها در سال ۲۰۱۰ هفتاد هزار نفر به شمار این نیروها افزوده شده و این روند همچنان ادامه دارد. تنها در یک و نیم ماه گذشته ما ۹ هزار نفر را آموزش دادیم که این افراد واحدهای تازه یی در پلیس و ارتش بوجود آورده اند.

حالا ما در مسیر خوبی قرار گرفتیم و بسته به پیوستن افراد تازه به ارتش و پلیس، تا ماه اکتبر سال جاری ما بیش از سیصد هزار نیروی امنیتی خواهیم داشت که به مردم افغانستان خدمت می کنند.

تاکنون پول زیادی برای آموزش نیروهای افغان مصرف شده. می شود بگویید که این پولها بیشتر در چه بخش هایی هزینه شده؟

اگر نگاهی به سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ بیاندازید، در هفت سال ۲۰ میلیارد دلار برای آموزش نیروهای افغان به مصرف رسیده بود. در حالیکه ما در کمتر از دوسال ۲۰ میلیارد دلار برای این کار مصرف کردیم.

بنابرای تلاشهای ما دراین زمینه سه تا چهار برابر شده. تنها در پانزده ماه گذشته ما هرماه یک میلیارد دلار مصرف کردیم و این کار پس از این هم برای مدتی ادامه خواهد یافت.

آیا افزایش تلاشهای شما به این منظور است که نیروهای افغان آماده بعهده گرفتن مسئولیت های بیشتر امنیتی شوند

کاری که انجام شده این است که ما واحدهای تازه یی ایجاد کردیم که قبلا وجود نداشتند. ما پایگاههایی برای شان می سازیم که شامل خوابگاه، سالن غذاخوری، تعمیرگاه و دیگر تأسیسات مورد نیاز است.

هرواحد تازه ای که در پلیس یا ارتش ایجاد می شود، باید تاسیسات مورد نیاز آن را هم بسازیم. ما باند و سالن های بزرگ برای نیروی هوایی می سازیم و برای آنها هواپیما و هلیکوپتر خریداری می کنیم. ما همچنین خودرو های مورد نیاز آنها را خریداری می کنیم.

از زمانی که من فرماندهی ماموریت آموزشی را به عهده گرفتم بیش از نیم میلیون سلاح که شامل تفنگچه،(اسلحه کمری) مسلسل و تفنگهای ام ۱۶ که سلاح استاندارد ناتو است خریداری کردیم و به نیروهای پلیس و ارتش دادیم.

در حال حاضر شما چند آموزگار دارید

در حال حاضر ما هفت هزار آموزگار داریم که 4هزار نفر مربیان نیروهای ائتلاف هستند و سه هزار نفر دیگر قرار دادیها اند. ما همچنین 1400 نفر آموزگار افغان داریم و درنظر داریم شمارشان را به سه هزار نفر بالا ببریم.

از جمله سه هزار قرار دادی حدود 1200 نفر شان معلم سواد آموزی اند. یعنی حدود یک سوم مربیان قراردادی ما کسانی اند که مشغول تدریس در کلاس های سواد آموزی برای نیروهای ارتش و پلیس اند.

نیروهای هوایی بخش مهمی از یک ارتش است تلاشها برای بازسازی نیروی هوایی به کجا رسیده.

Image caption ژنرال کالدول می گوید این به نفع جامعه جهانی است که ارتش و پلیس افغانستان را تقویت کنند.

سالها وقت لازم است تا نیروی هوایی افغانستان را دوباره بسازیم. چون این کاری نیست که بتوان به سرعت انجام داد. آموزش خلبانی دست دوسال وقت نیاز دارد.

کسی که تازه وارد برنامه آموزش خلبانی می شود باید ابتدا زبان انگلیسی را بیاموزد. بعد او را باید به آمریکا یا امارات متحده عربی بفرستیم تا خلبان شود که این خود ۱۸ ماه طول می کشد.

ما همچنین در حال تهیه هواپیما برای نیروی هوایی افغانستان هستیم.

درحال حاضر این نیرو ۵۷ فروند هلیکوپتر و هوا پیمادر اختیار دارد. ما درنظر داریم شمار آنها را به ۱۴۶فروند بالا ببریم. ما هواپیماهایی خریداری می کنیم که برای افغانستان مناسب باشد.

در عین حال اولین گروه از خلبانها هم در حال آموزش اند و در کل روند نوسازی نیروی هوایی به خوبی ادامه دارد. تا سال ۲۰۱۶ افغانستان نیروی هوایی مستقل خودش را خواهد داشت.

شما خوشبین به نظر می رسید. فکر می کنید که نیروهای امنیتی افغان آماده خواهند بود تا پایان سال ۲۰۱۴ مسئولیت های امنیتی را به طورکامل به عهده بگیرند.

کاملا، من هیچ شکی ندارم. من پانزده ماه است که فعالیت نیروهای افغان را زیر نظر دارم. من همچنین به این نتیجه رسیده ام که با حمایت جامعه جهانی افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانها خود مسئولیت های امنیتی را به عهده خواهند گرفت.

نه تنها در زمینه امنیتی که رهبری برنامه آموزش نیروهای پلیس و ارتش را نیز به عهده می گیرند. تنها درسال آینده ایالات متحده آمریکا یک میلیارد دلار به وزارت دارایی افغانستان می دهد تا آن را در اختیار وزارتخانه های دفاع و داخله (کشور) قرار دهد.

این وزارتخانه ها کنترل مصرف پول را در اختیار خواهند داشت تا از آن برای پرداخت معاش و تقویت وزارتخانه استفاده کنند.

و در سالهای آینده پول بیشتری در اختیار آنها قرار خواهد داد. این به نفع جامعه جهانی است که این وزارت خانه ها پول کافی داشته باشند تا بتوانند ارتش و پلیس را تقویت کنند.

مطالب مرتبط