یک مقام دولتی افغان در حمله انتحاری در قندوز کشته شد

قندوز
Image caption قندوز اخیرا هدف حملات گروه طالبان بوده است

در اثر وقوع یک حمله انتحاری در ولایت قندوز در شمال افغانستان، یک مقام محلی و چهار نفر دیگر کشته شده اند.

به گفته مقامات افغان، این حمله روز پنجشنبه، 21 دلو/بهمن (10 فوریه)، در ولسوالی چهاردره در قندوز روی داد و در جریان آن، فرد مهاجم که خود را به دفتر کار عبدالواحد عمرخیل، ولسوال چهاردره رسانده بود، بمبهایی را که همراه داشت منفجر کرد.

در اثر این انفجار انتحاری، ولسوال چهاردره همراه با یک محافظ امنیتی، یک مامور پلیس و دو غیرنظامی کشته و شماری دیگری زخمی شدند.

یک سخنگوی گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

این حمله چند روز پس از آن روی داده که مقامات امنیتی در قندوز از پاکسازی این ولایت از وجود شورشیان مسلح خبر داده بودند.

ولایت قندوز در ماههای اخیر شاهد چندین مورد حملات طالبان بوده است.

براساس گزارشها، برخی از ولسوالی های این ولایت نیز اخیرا از کنترل نیروهای دولتی بیرون آمده و شورشیان بر آنها مسلط شده اند.

اقدام طالبان در گسترش دامنه فعالیت خود از جنوب و شرق به ولایات شمالی و مرکزی افغانستان اخیرا مطرح و باعث نگرانی شدید بوده است.

منتقدان سیاست های امنیتی در افغانستان می گویند که دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور، توجه کافی به مناطق آرام افغانستان ندارند.

به گفته آنان، این وضعیت باعث شده است تشدید عملیات نظامی علیه شورشیان در جنوب و شرق، به حرکت آنان به مناطق شمال و مرکزی منجر شود.

بازداشت شورشیان

در همین حال، وزارت داخله (کشور) افغانستان از بازداشت یک فرمانده طالبان خبر داده است.

اعلامیه وزارت داخله از این فرد به نام "بیلتون" یاد کرده است.

در این اعلامیه آمده است که فرد بازداشت شده، از همکاران نزدیک حکیم الله مسعود، از فرماندهان ارشد گروه طالبان بوده است.

امنیت ملی افغانستان در عین زمان خبر داده است که هفت نفر را به اتهام سازماندهی حملات انتحاری در کابل بازداشت کرده است.

به گفته سخنگوی امنیت ملی، ظن آن می رود که دو نفر از این افراد در حمله انتحاری اخیر به فروشگاه زنجیره ای موسوم به "فاینست" در کابل دست داشته اند.

در این حمله که حدود دو هفته پیش در منطقه وزیراکبر خان کابل روی داد، دست کم هشت نفر، به شمول شش عضو یک خانواده کشته و حدود پانزده تن دیگر زخمی شدند.

لطف الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی افغانستان به خبرنگاران گفته است که براساس تحقیقات انجام شده، این افراد با گروه هایی در پاکستان ارتباط داشته و از آنها برای اجرای عملیات انتحاری در کابل دستور می گرفتند.

مطالب مرتبط