حمایت وزیر دفاع افغانستان از ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا

ژنرال عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان

ژنرال عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان از ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در کشورش استقبال کرده و گفته است که این اقدام می تواند در دراز مدت به ثبات در افغانستان منجر شود.

ژنرال وردک که در یک گفتگوی اختصاصی با بی بی سی صحبت می کرد همچنین گفت که این پایگاه ها می تواند تضمیمی برای امنیت منطقه باشند.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تائید کرد که گفتگوها در مورد ایجاد این پایگاه در افغانستان، میان مقامات افغان و آمریکایی جریان دارد.

وزیر دفاع افغانستان نیز تاکید کرد که هرگونه تصمیم گیری در مورد ایجاد این پایگاه ها باید با توافق نهادهای قانونی افغانستان و مردم این کشور صورت گیرد.

ژنرال وردک در جواب به این سوال که آیا ایجاد این پایگاه ها می تواند امنیت افغانستان را در دراز مدت تضمین کند، گفت: "در این هیچ جای شکی نیست"

او افزود: "همین حالا در بسیاری کشورهای دیگر (پایگاه های آمریکا) وجود دارد؛ در پاکستان وجود دارد، در کشورهای خلیج فارس در عربستان سعودی در مصر و در بسیاری کشورهای دیگر وجود داشته و در کشورهای مانند کوریای (کره) جنوبی، تایوان و آلمان نقش بسیار مفید داشته و نه تنها زمینه را برای تامین امنیت بلکه برای رشد اقتصادی و اجتماعی این کشورها هم فراهم کرده است. اما این ها همه مربوط به این می شود که چگونه به توافق خواهیم رسید."

آمریکا در نظر دارد تا سال ٢٠١٤ میلادی به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دهد اما تاکید روی این بوده است که همکاری ها میان دو کشور در درازت مدت ادامه داشته باشد.

از سوی دیگر، هنوز اطمینان کافی در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان وجود ندارد و اگرچه مقامات افغان برای گرفتن مسئولیت امنیتی ابراز آمادگی می کنند، اما این سوال هنوز باقی است که آیا این نیروها پس از خروج سربازان بین المللی در افغانستان قادر به تامین امنیت این کشور خواهند بود یا نه.

Image caption تا حالا مقامات آمریکایی رسما در مورد پایگاه های دائمی در افغانستان چیزی نگفته اند

از این رو، ناظران امور باور دارند که آمریکا و جامعه جهانی، حتی پس از سال ٢٠١٤ نیز نیاز دارند تا با نیروهای امنیتی افغانستان همکاری داشته باشند و یکی از این همکاری ها، می تواند ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان باشد.

این طرح برای نخستین بار از سوی لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه آمریکایی مطرح شده بود.

لیندسی گراهام، به رسانه ها گفته بود که ایجاد چند پایگاه در افغانستان می تواند ارتش این کشور را در مقابل طالبان بیمه کند، همچنین می تواند پیامی برای پاکستان باشد مبنی بر اینکه طالبان دیگر نخواهند توانست به افغانستان باز گردند و این پیام رفتار پاکستان را عوض خواهد کرد.

اما پس از مطرح شدن این اظهارات، فرستاده موقت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان گفت که آمریکا هیچ تصمیمی به ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان ندارد، ولی او تاکید کرد که همکاری درازمدت میان افغانستان و آمریکا ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط