'افغانستان نصف بودجه توسعه ای خود را مصرف نکرده است'

نجیب منلی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نجیب منلی می گوید اعضای کابینه قرار است با محاسن سفیدان ننگرهار نیز دیدار کنند

نجیب منلی مشاور وزارت مالیه/دارایی افغانستان می گوید این کشور در سال جاری نتوانسته است بیشتر از نصف بودجه توسعه خود را مصرف کند.

آقای منلی که در کنفرانس خبری در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار با خبرنگاران سخن می گفت تاکید کرد که دولت تلاش دارد توانایی کاری و مدیریتی اداراتش را بالا ببرد.

این هفته جلسه کابنیه افغانستان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان برگزار شده است.

حامد کرزی در این جلسه حضور ندارد اما بقیه وزرای کابینه و روسای اداره های مستقل همه برای شرکت در این جلسه به جلال آباد رفته اند.

قرار است در روز دوم این جلسه دو روزه شماری از مسئولان بلند پایه ادارات بین المللی فعال در افغانستان نیز به جلال آباد بروند و در جلسه مشترک اعضای کابینه افغانستان و محاسن سفیدان و روسای قبایل شرکت کنند.

ارزیابی مفاد کنفرانس کابل یکی دیگر از محور های بحث مقام های دولتی و مسئولان ادارات بین المللی در جلال آباد است.

کنفرانس کابل در ماه جولای/ژوئیه سال ٢٠١٠ باشرکت بانکی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و وزرای خارجه بیش از چهل کشور کمک کننده به افغانستان برگزار شد.

دولت افغانستان در این کنفرانس طرحی را به جامعه جهانی ارائه کرد که تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، حمایت جامعه جهانی از برنامه مذاکره با شورشیان و همچنین مصرف بیشتر کمکها از طریق دولت افغانستان از مهم ترین نکات آن بود.

جامعه جهانی در کل، با طرح دولت افغانستان توافق کرد و دولت برنامه های توافق شده در این کنفرانس را آغاز کرد.

راه اندازی جرگه مشورتی صلح یکی از اقداماتی بود که دولت افغانستان در راستای عملی کردن توافقات کنفرانس کابل بر داشت.

دولت افغانستان در کنفرانس کابل همچنین متعهد شد که اصلاحات اداری را با جدیت بیشتری دنبال کند و جامعه جهانی نیز قبول کرد که از این پس بیشتر کمکها را از طریق دولت افغانستان به مصرف برسد.

افزایش هزینه آموزش ارتش و پلیس افغانستان، برگزاری جرگه مشورتی صلح و به دنبال آن تشکیل شورای عالی صلح، نشان می دهد که دولت افغانستان به شدت تلاش می کند تا طرحی را که در کنفرانس کابل به جامعه جهانی داده است، عملی کند.

در جلسه کابینه در جلال آباد یکی از مسایل مورد بحث همین است که توافق های کنفرانس کابل تا چه حد عملی شده است.

اظهارات مشاور وزارت مالیه افغانستان مبنی بر اینکه وزارت خانه ها نتوانسته اند بیش از نصف بودجه توسعه ای خود را مصرف کنند، نشان می دهد که دولت دست کم در برنامه اصلاحات اداری که به افزایش توانایی دولت منجر شود، توفیق چندانی نداشته است.

همزمان با جلسه کابینه در ولایت ننگرهار جلسه والیان/ استانداران ولایت های شرقی، ننگرهار، کنر و لغمان نیز در شهر جلال آباد برگزارشده است.

ببرک میاخیل خبرنگار محلی بی بی سی در جلال آباد می گوید، نیروهای امنیتی در شهر بیشتر شده، برخی از خیابانهای منتهی به محل جلسه مسدود شده اند و تمامی ماشین ها و مسافرانی که وارد شهر می شوند به دقت باز رسی می شوند.

در سالهای گذشته جلسه کابینه افغانستان هر از گاهی در بیرون از کابل برگزار شده است.

مطالب مرتبط