سیلاب جان هشت نفر را در غرب افغانستان گرفت

سیلاب در افغانستان - عکس از آرشیو
Image caption سیلاب در افغانستان - عکس از آرشیو

بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در مناطق غربی افغانستان، دست کم هشت نفر را کشته و صدها خانواده را متضرر کرده است.

یونس رسولی، معاون والی فراه می گوید که در یک حادثه در ولسوالی بالابلوک این ولایت، شش عضو یک خانواده زمانی کشته شدند که موتر (خودرو) حامل شان در سیلاب واژگون شد.

به گفته آقای رسولی، این حادثه شام روز (دیشب) گذشته روی داده است و از سرنشینان این خودرو تنها راننده آن زنده مانده ولی در حالت کما به سر می برد. هنوز به جز یک نفر، اجساد بقیه قربانیان این حادثه از سیلاب بیرون کشیده نشده است.

به گفته معاون والی فراه جاری شدن سیلاب علاوه بر تلفات جانی، خسارات مالی زیادی نیز به ساکنان ولسوالی های مختلف این ولایت وارد کرده است، اما میزان دقیق این خسارات هنوز مشخص نشده است.

آقای رسولی همچنین گفت ولسوالی های خاک سفید و انار دره ولایت فراه بیشترین میزان خسارات را از بارش شدید باران و جاری شدن سیل طی چند روز گذشته دیده است.

مقامات می گویند، به دلیل خرابی راه ها، ماموریت زمینی کمک رسانی به آسیب دیدگان این سیلابها متوقف شده است. مقامات محلی فراه از نهادهای کمک کننده خواسته اند تا با استفاده از هلی کوپتر به آسیب دیدگان کمک رسانی کنند.

همزمان با این، مسئولان اداره مبارزه با حوادث طبیعی هرات نیز خبر داده اند که سیلاب در ولسوالی گلران در شمال این ولایت جان دو نفر را گرفته است.

همچنین دفتر والی هرات گزارش کرده است که بیش از سیصد خانواده در اثر جاری شدن سیلاب در این ولایت آسیب دیده اند.

به گفته سخنگوی والی هرات، جاری شدن سیل در مرکز شهر هرات و ولسوالی های ادرسکن، غوریان و گذره خسارات زیادی بر جای گذاشته است.

روز گذشته سیلاب بزرگراه هرات- اسلام قلعه را نیز برای مدتی بر روی رفت و آمد وسایط نقلیه بست، اما این راه پس از مدتی بازگشایی شد.

براساس گفته مقامات محلی، هفته گذشته نیز در اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب، دست کم شش نفر کشته شدند.

زمستانها در افغانستان همواره با حوادث مرگباری همراه بوده است.

در مناطق مختلف افغانستان بسیاری از خانه ها و محلات مسکونی اساس محکمی ندارند و جاری شدن سیلابهای دوامدار در این محلات، معمولا باعث فروریزی این خانه ها و بروز تلفات جانی می شود.

راه های رفت و آمد بسیاری از مناطق دورافتاده افغانستان در اثر برفباری ها مسدود می شود و این وضعیت کمک رسانی به آسیب دیدگان را با دشواری روبرو می کند.

در زمستان سال گذشته، دهها نفر در مناطق مختلف افغانستان در اثر بارش برف و باران و جاری شدن سیلابها کشته شدند.

مطالب مرتبط