مرکز شمارش آراء در کابل مهر و موم و معنوی ممنوع الخروج شد

برگه های رای (عکس از آرشیو)

مرکز اصلی شمارش آراء در کمیسیون انتخابات افغانستان در پایتخت این کشور، به دستور دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی مهر و موم شده است.

یک مسئول کمیسیون انتخابات که به شرط عدم افشای نامش با بی بی سی صحبت می کرد، گفت که چندین نفر از قاضی های دادگاه ویژه همراه با نیروهای پلیس به کمیسیون انتخابات رفته و علاوه بر مرکز شمارش آرا، صندوق های رای را که در این مرکز نگهداری می شدند نیز، مهر و موم کردند.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نیز در گفتگو با بی بی سی تائید کرد که اخیرا به دستور این دادگاه، چندین مرکز انتخاباتی در سراسر افغانستان مسدود شده است.

این دادگاه اخیرا اعلام کرده بود که در ادامه تحقیقات در رابطه به تقلب های انتخاباتی، "آرای مشکوک" را مهر و موم می کند.

صدیق الله حقیق، رئیس دادگاه ویژه به بی بی سی گفت: "فرمان دادگاه ویژه به شمول کابل در بعضی از ولایات اجرا شده است. به این اساس، مهر و موم (مراکز شمارش آراء) در روشنی فرمان دادگاه ویژه انجام شده است."

وزارت داخله (کشور) افغانستان اما با انتشار یک اعلامیه گفته است که نیروهای پلیس کابل در این عملیات شرکت نداشته اند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که ادامه کار دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان با مخالفت کمیسیون انتخابات و مجلس نمایندگان این کشور روبرو بوده است.

روز گذشته مجلس نمایندگان مصوبه ای را تصویب کرد و دادگاه ویژه را "غیرقانونی و مردود" اعلام کرد.

در این مصوبه از رئیس جمهور کرزی خواسته شده است تا حکم انحلال این دادگاه را اعلام کند.

رئیس موقت مجلس نمایندگان افغانستان روز گذشته گفت که دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی در نظر دارد حدود هشتاد و سه نفر از اعضای مجلس را به اتهام تقلب در انتخابات از مجلس بیرون کند.

اخیرا گزارشهایی نیز در مورد احضار سه نفر از اعضای مجلس نمایندگان به این دادگاه برای تحقیق در مورد تقلب های انتخاباتی منتشر شده است.

این دادگاه مورد حمایت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است.

'فضل احمد معنوی ممنوع الخروج است'

Image caption دادستانی کل می گوید آقای معنوی بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات، ممنوع الخروج بوده است

در همین حال یک مقام دادستانی کل افغانستان تائید کرده است که فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان، ممنوع الخروج شده است. این منبع که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت موضوع ممنوع الخروج شدن آقای معنونی تازه نیست بلکه او از نخستین روزهایی اعلام نتایج انتخابات و طرح شکایاتی علیه کمیسیون انتخابات، ممنوع الخروج بوده است.

فضل احمد معنوی، به دنبال ادعاهایی مبنی بر تقلب های گسترده در انتخابات ریاست جمهوری، از سوی حامد کرزی به ریاست کمیسیون انتخابات منصوب شد تا انتخابات پارلمانی را برگزار کند.

انتخابات پارلمانی افغانستان نیز مانند انتخابات ریاست جمهوری با ادعاهایی مبنی بر تقلب همراه شد، اما فضل احمد معنوی به نتیجه اعلام شده اصرار ورزید و توجهی به انتقادها و فشارهایی که از سوی دولت بر او وارد شد، نکرد.

دادستانی کل قبل از اعلام نتایج نهایی انتخابات از آقای معنوی خواست، اجازه دهد دادستانی، تحقیقات بیشتری را در مورد نتایج انتخابات انجام دهد.

اما آقای معنوی با استناد به این اصل قانونی که هیج نهادی حق ندارد در مورد انتخابات و نتایج آن دخالت کند، زیر بار نرفت و نتیجه نهایی را اعلام کرد.

حالا دادستانی کل می گوید او از آن تاریخ به بعد ممنوع الخروج بوده است.

آقای معنوی نیز بعد از اعلام نتایج انتخابات سفری به خارج از افغانستان نداشته است تا مشخص شود که آیا این حکم عملی می شود یانه.

مطالب مرتبط