آمریکا جانشین ریچارد هولبروک را معرفی می کند

مارک گروسمن حق نشر عکس AFP
Image caption آقای گروسمن ماموریت پر چالشی را در افغانستان و پاکستان در پیش رو دارد

یک مقام آمریکایی در گفتگو با بی بی سی تائید کرده است که مارک گروسمن، دیپلمات بازنشسته آمریکایی به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان انتخاب شده است.

آقای گروسمن به دنبال مرگ ریچارد هولبروک، فرستاده سابق آمریکا برای افغانستان و پاکستان که در ماه دسامبر سال گذشته فوت کرد، جانشین او می شود.

انتظار می رود هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا، تقرر آقای گروسمن را تا اواخر این هفته اعلام کند.

آقای گروسمن حدود سه دهه با وزارت خارجه آمریکا کار کرده است.

او در جریان ماموریت اش به عنوان دیپلمات وزارت خارجه، در پست های چون سفیر آمریکا در ترکیه و معاون وزارت خارجه در امور اروپا کار کرده است.

او همچنین به مدیریت حضور آمریکا در جنگ کوسوو همکاری کرد و پس از حملات یازدهم سپتامبر، در جلب حمایت بین المللی از "جنگ علیه تروریسم" نقش مهم داشت.

با این حال، به نظر می رسد آقای گروسمن، در ماموریت جدیدی که در افغانستان و پاکستان به او سپرده شده، با چالشهای بیشتری روبرو خواهد بود.

انتظار می رود نخستین مراحل خروج نظامیان آمریکا از افغانستان در اواسط سال جاری به اجرا گذاشته شود و در پاکستان نیز، ماموریت او در زمینه احیای روابط اسلام آباد و واشنگتن پر چالش خواهد بود.

آقای گروسمن مکلف است در زمینه ماموریتش به کاخ سفید، وزارت خارجه و کنگره آمریکا، گزارش بدهد.

فرستاده سابق آمریکا برای افغانستان و پاکستان - ریچارد هولبروک - دیپلمات کارکشته آمریکایی بود، ولی در جریان ماموریت اش در افغانستان، دوران پر فراز و نشیبی را با کاخ سفید و همچنین با ریاست جمهوری افغانستان تجربه کرد.

گفته می شود که چندین نفر نامزد جانشینی آقای هولبروک بوده اند.

نظارت از تطبیق استراتژی آمریکا در افغانستان و همکاری با فرماندهان ائتلاف و ناتو در برنامه های کلی و همچنین کمک به تقویت روابط اسلام آباد _ کابل از دیگر وظایف آقای گروسمن است.

مطالب مرتبط