سازمان ملل: استقلال نهادهای انتخاباتی افغانستان حفظ شود

شمارش آرای انتخابات (عکس از آرشیو)
Image caption مرکز شمارش آرا در کابل مهر و موم شده است

سازمان ملل متحد نسبت به اقداماتی که به گفته این سازمان می تواند استقلال نهادهای انتخاباتی و قضایی افغانستان را زیر سوال ببرد، ابراز نگرانی کرده است.

در اعلامیه ای که سازمان ملل متحد در این مورد منتشر کرده، به مورد مشخصی اشاره نشده است اما در آن تاکید شده که این سازمان و جامعه جهانی، با هر عملی که "شفافیت روند انتخابات پارلمانی" افغانستان را با چالش روبرو کند، به شدت مخالف است.

اخیرا دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی تائید کرد که مراکز شمارش آرای انتخابات پارلمانی افغانستان در کمیسیون انتخابات این کشور در کابل را مهر و موم کرده است.

همزمان با این، دادستانی کل افغانستان حدود بیست نفر از اعضای کمیسیون انتخابات، به شمول فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون را ممنوع الخروج اعلام کرد.

نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان مورد قبول دادستان کل این کشور نبوده است و این نهاد قبلا خواستار لغو انتخابات به دلیل موجودیت تقلب گسترده در آن شده بود.

اوایل این هفته، مجلس نمایندگان افغانستان با صدور مصوبه ای، ادامه فعالیت دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی را غیرقانونی اعلام کرده و از حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور خواست تا این دادگاه را منحل کرده و به نهادهای قضایی افغانستان اجازه بدهد تا "موارد جرمی" انتخابات پارلمانی را بررسی کند.

تا حالا حکومت افغانستان به این درخواست واکنشی نشان نداده است اما درخواست های مشابه در گذشته، همواره با جواب رد رئیس جمهوری روبرو شده است.

آقای کرزی تاکید دارد که برای رسیدگی فوری به ادعاهای مبنی بر وجود تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان، فعالیت دادگاه ویژه ضروری است.

در مقابل، منتقدان این دیدگاه، ایجاد و ادامه کار این دادگاه را غیرقانونی می دانند.

مطالب مرتبط