سیا: اگر بن لادن دستگیر شود به گوانتانامو فرستاده می شود

بازداشتگاه گوانتانامو حق نشر عکس AP
Image caption باراک اوباما قول داده است که زندان گوانتانامو را تعطیل کند

لئون پنتا مدیر سازمان جاسوسی آمریکا گفته است اگر اسامه بن لادن رهبر القاعده و یا ایمن الظواهری نفر دوم این گروه دستگیر شوند به زندان گوانتانامو فرستاده خواهند شد.

او که در نشست سنا صحبت می کرد در پاسخ به این سوال که اگر رهبران القاعده دستگیر شوند با آنها چه خواهد شد گفت که احتمالا برای بازجویی به پایگاه نظامی بگرام در افغانستان منتقل می شوند و نهایتا به زندان گوانتانامو برده خواهند شد.

اما جیمز کلپر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا گفت که اگر این دو دستگیر شوند احتمالا بحثی در بین سازمانهای مختلف اطلاعاتی و قضایی آمریکا درباره نحوه بازجویی و محاکمه آنها درخواهد گرفت.

بسیاری از اعضای کنگره آمریکا بخصوص جمهوریخواهان با بسته شدن گوانتانامو مخالف و خواهان ادامه حبس افراد مظنون به فعالیت های تروریستی در آن هستند.

اما باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است این زندان به حیثیت این کشور در جهان لطمه زده و قول داده که آن را تعطیل کند.

او می گوید دادگاه های جنایی داخل خاک آمریکا قابلیت لازم برای محاکمه افراد مظنون به عضویت در القاعده و طالبان را دارند.

اما آقای اوباما تاکنون موفق نشده است که به فعالیت زندان گوانتانامو پایان دهد.

کنگره آمریکا سال گذشته قانونی را تصویب کرد که اجازه نمی دهد برای انتقال زندانیان گوانتانامو به این کشور از بودجه فدرال استفاده کرد.

اظهارات آقای پنتا به این معناست که اگر اسامه بن لادن دستگیر شود در همان دستگاه قضایی محاکمه می شود که توسط جورج بوش رئیس جمهور پیشین ایجاد شد و آقای اوباما همواره منتقد آن بوده است.

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا گفت که گمان نمی کند بن لادن زنده دستگیر شود.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا از سال 2001 تاکنون بدنبال اسامه بن لادن و ایمن الظواهری هستند و گمان می کنند که آنها در مناطق قبیله ای شمال غرب پاکستان مخفی شده اند.

مطالب مرتبط