فرودگاه هرات بین المللی شد

فرودگاه هرات در غرب افغانستان حق نشر عکس bbc
Image caption مقام های افغان می گویند از این پس نشست و برخاست هواپیماهای بزرگ مسافر بری و باربری در این فرودگاه ممکن شده است

فرودگاه هرات در غرب افغانستان به کمک مالی پیمان آتلانتیک شمالی _ ناتو _ توسعه یافته و با نصب تجهیزات و امکانات جدید در آن، تبدیل به فرودگاه بین المللی شده است.

پیش از این فرودگاه هرات تنها بروی پروازهای داخلی و هواپیماهای کوچک باز بود.

فرودگاه تازه باز سازی شده هرات با حضور مقامهای دولت افغانستان و مقام های ناتو در غرب این کشور افتتاح و به بهره برداری سپرده شد و نخستین هواپیمای ایرباس متعلق به شرکت هواپیمایی آریانا در این فرودگاه به زمین نشست.

مقامات افغان می گویند از این پس هرگونه هواپیمای مسافربری و باربری بزرگ امکان فرود به این فرودگاه را خواهد داشت.

داوود صبا، والی هرات می گوید در چهار ماه گذشته تجهیزات مدرنی به ارزش بیش از پنج ملیون دلار به منظور تسهیل فرود هواپیماهای بزرگ در این فرودگاه به مصرف رسیده است.

والی هرات می گوید برنامه توسعه فرودگاه هرات که نیازمندی های این فرودگاه را برای ٢٥ سال آینده تامین خواهد کرد، در حال کامل شدن است و با نصب تجهیزات و وسایل مدرن در این فرودگاه، امکان نشست و برخاست هرگونه هواپیمایی حتی در شرایط بد جوی میسر شده است.

افزون بر این به گفته مسئولان ناتو نیم میلیون یورو برای توسعه باند پرواز این فرودگاه، هزینه شده است و قرار است ساختمان ترمینال جدیدی با گنجایش هزار نفر نیز در این فرودگاه ساخته شود.

هم اکنون فرودگاه هرات، یک ترمینال قدیمی با گنجایش حدود صد نفر دارد که نسبت به شمار مسافران بسیار کوچک است.

باند پرواز فرودگاه هرات که پیش از این دو هزار و پانصد متر بود به سه هزار متر افزایش یافته و تجهیزات لازم مانند چراغ های استاندارد، رنگ آمیزی ضد انعکاس نور و امکانات لازم برای ایمنی پرواز نیز به آن افزوده شده است.

حق نشر عکس bbc
Image caption بازسازی فرودگاه هرات به کمک مالی ناتو ادامه دارد

فرماندهان ناتو در غرب افغانستان می گویند شمار پروازها در هرات نسبت به سال گذشته دو برابر شده به بیش از ٣٥ هزار پرواز در سال، رسیده است.پیش بینی می شود شمار این پرواز ها در سال جاری به پنجاه هزار پرواز برسد.

مقام های افغان امیدوارند با افزایش شمار پروازهای داخلی و خارجی به ویژه رفت و آمد هواپیماهای باربری در فرودگاه هرات، رشد اقتصادی، زمینه اشتغال بیشتر و سهولت های بیشتری برای ساکنان ولایت های غربی افغانستان فراهم شود.

هرات در غرب افغانستان که از مناطق امن این کشور به حساب می آید در سالهای اخیر در مقایسه با مناطق دیگر این کشور رشد خوبی داشته است.