بازشماری آرای انتخابات پارلمانی افغانستان آغاز شد

شمارش آرا (عکس از آرشیو)
Image caption ادامه کار دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی با مخالفت مجلس نمایندگان روبرو شده است

دادستانی کل افغانستان می گوید، بازشماری آرای انتخابات پارلمانی افغانستان به دلیل بررسی ادعاهای تقلب در این انتخابات، در دوازده ولایت افغانستان آغاز شده است.

به گفته این نهاد، قرار است بازشماری آرای سایر ولایات افغانستان نیز تا چند روز دیگر آغاز شود.

دادستانی کل افغانستان گفته است که بازشماری آرا از سوی یک کمیسیون متشکل از چهارده نهاد مرتبط به انتخابات، از جمله کمیسیون مستقل انتخابات، وزارت داخله (کشور)، قوه قضایی، جامعه مدنی و سایر نهادها صورت می گیرد و دادستانی کل در این روند نقش نظارت کننده را برعهده دارد.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، هفته گذشته صندوق های رای را در مراکز انتخاباتی افغانستان مهر و موم کرد.

این اقدامات واکنش تند مجلس نمایندگان افغانستان را برانگیخت و مجلس با صدور مصوبه ای ادامه کار دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی را غیرقانونی کرد.

مجلس نمایندگان افغانستان همچنین گفت که این دادگاه دستور داده است تا نامهای بیش از هشتاد نفر از اعضای مجلس نمایندگان، به دلیل دست داشتن در تقلب های انتخاباتی از فهرست اعضای مجلس خط زده شود.

اما دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، بعدتر این گزارش را تکذیب کرد.

این دادگاه به درخواست دادگاه عالی و تائید رئیس جمهور کرزی ایجاد شده است و وظیفه دارد تا به ادعاهایی که در مورد بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان وجود دارد، رسیدگی کند.

تشکیل این دادگاه با استقبال نامزدهای انتخابات پارلمانی که موفق به راهیابی به مجلس نمایندگان نشدند، روبرو شده است، اما این دادگاه مخالفت شدید اعضای مجلس نمایندگان و کمیسیون انتخابات را به همراه داشته است.

مطالب مرتبط