ناتو متهم به کشتن ده ها غیرنظامی افغان شد

کودک مجروح افغان حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می شود که زنان و کودکان در میان کشته ها بوده اند

ناتو گفته است که درباره گزارش هایی دایر بر کشته شدن ده ها غیرنظامی در روزهای اخیر در حملات هوایی و زمینی این نیرو در شرق افغانستان تحقیق می کند.

فرماندار ولایت کنر گفته است که 64 غیرنظامی در حملات هوایی ناتو در یک ناحیه دورافتاده کوهستانی کشته شده اند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان بعدا گفت که بیش از 50 غیرنظامی جان باخته اند.

ناتو ادعا می کند که دو روز پیش بیش از 30 شورشی را در حمله ای شبانه در این ناحیه کشته است.

یک سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان به بی بی سی گفت که ناتو هیچ شواهدی از تلفات غیرنظامیان ندارد، اما درحال بررسی این گزارش هاست.

'شهید'

فضل الله وحیدی والی کنر روز یکشنبه گفت که 20 زن و شماری کودک در میان 64 غیرنظامی کشته شده در محله غازی آباد در چند روز گذشته بوده اند.

به فاصله کوتاهی پس از آن آقای کرزی گفت که براساس اطلاعات سازمان جاسوسی افغانستان و مقام های محلی، بیش از 50 غیرنظامی در طی چند روز عملیات ناتو کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای کرزی گفت که "حدود 50 غیرنظامی در جریان عملیات نیروهای نظامی بین المللی در غازی آباد ولایت کنر شهید شده اند" و افزود که او این کشتارها را "قویا محکوم" می کند.

او گفت که یک هیات دولتی را برای تحقیق به محل فرستاده است.

نیروی کمک امنیت بین المللی (آیساف) در بیانیه ای گفت که گزارش ها درباره مرگ غیرنظامیان را "خیلی جدی" می گیرد.

سرهنگ پاتریک هاینس از ارتش آمریکا و از سخنگویان ارشد آیساف در بیانیه ای گفت: "ما درحال ارزیابی فوری این ادعاها هستیم و یافته هایمان را گزارش خواهیم کرد."

آیساف پیشتر در بیانیه ای گفته بود که "شمار نامعلومی شورشی" را در دو عملیات جداگانه کشته است.

پیشتر در ماه جاری یک گروه ناظر بر حقوق بشر گفت که سال 2010 مرگبارترین سال برای افغان ها از زمان شروع جنگ در سال 2001 بوده است.

گروه "ناظر حقوق در افغانستان" گفت که طالبان مسئول قتل حدود 60 درصد 2400 غیرنظامی بوده اند، درحالی که نیروهای تحت هدایت آمریکا مسئول قتل 21 درصد آنها هستند.

مطالب مرتبط