آموزش زبان مادری برای جوامع مهاجر

در مجله فرهنگی این هفته به آموزش زبان مادری میان جوامع مهاجر در غرب پردخته ایم و به نگرانیها در مورد سرقت آثار تاریخی مصر در جریان تحولات سیاسی اخیر.

آموزش زبان مادری یکی از دغدغه های اصلی جوامع مهاجر به شمار می رود. روند مهاجرت و جهانی شدن، موج عظیمی از مردمان را به تجدید اسکان در سرزمینهایی با زبانها و فرهنگهای متفاوت از سرزمین مبد واداشته و جوامع چند فرهنگی تازه ای به وجود آورده است.

این پدیده، مسئله گفتگو با زبان مادری و حفظ هویت فرهنگی را به یک ضرورت جدی برای والدین مهاجری روبرو کرده که پیوند با فرهنگ مبد را بخشی از هویت فرزندان خود می شمارند.

در این میان، چند فرهنگی در بسیاری از کشورهای غربی به یک پدیده رایج تبدیل شده و به عنوان نمونه گفته می شود که امروزه در شهری مانند لندن مردم به سیصد زبان سخن می گویند، و در سوئد، آموزش زبان مادری به یکی از اولویتهای آموزشی دولت برای جوامع مهاجر تبدیل شده است.

مسئله آموزش زبان مادری میان افغانهای مهاجر در غرب موضوع بحث این هفته است با رحیم غفوری فعال در عرصه آموزش زبان مادری در استکهلم و یحیا بیضا کارشناس آموزش که دکترای خود را در موضوع نظام آموزشی افغانستان از دانشگاه آکسفورد دریافت کرده است.

آقای غفوری می گوید، مطالعات علمی در سویدن نشان داده که کودکان مهاجرتا زمانی که زبان مادری خود را درست یاد نگیرند، زبان کشور میزبان را به خوبی فرا نمی گیرند. به نظر آقای غفوری، والدین برازنده ترین نقش را در این عرصه باید بر عهده بگیرند، در حالی که بسیاری از والدین افغان در مورد این مسئولیت مهم سهل انگاری کرده و چه بسا در درون خانه با زبان کشور میزبان صحبت می کنند.

آقای بیضا بر این باور است که زبان مادری برای رشد هویت فردی بسیار مهم است، و در قدم دوم امکان ارتباط بین نسل مهاجر در بیرون از کشور و گنجینه های فرهنگی زبان مادری شان را فراهم می آورد. از نظر آقای بیضا علاوه بر خانواده و جوامع مهاجر افغان، نهادهای دولتی و فرهنگی، از جمله سفارتخانه های افغانستان در خارج از کشور نیز باید اهمیت این موضوع را درک کرده و در ترویج آموزش زبان مادری میان افغانهای ساکن در خارج از کشور بکوشند.

در ادامه مجله به نگرانیها در مورد سرقت آثار تاریخی در جریان تحولات سیاسی اخیر در مصر پرداخته ایم. مقامات فرهنگی مصر تأیید کرده اند که در جریان تحولات سیاسی اخیر دراین کشور تعدادی از مهمترین اشیای عتیقه از موزه بزرگ قاهره به سرقت رفته است.

Image caption وزیر آثار باستانی مصر 18 اثر تاریخی را که مفقود شده، فهرست کرده است

پیش از این دوستداران تاریخ باستان به دلیل نزدیکی این موزیم به مرکز حوادث و ناآرامی های دو هفته اخیر در میدان تحریر یا آزادی قاهره به شدت نگران حفظ گنجینه فرهنگ باستانی مصر در این محل بودند.

در یک بیانیه خبری که عنوان آن "خبری دلخراش" بود وزیر آثار باستانی مصر 18 اثر تاریخی را که مفقود شده، فهرست کرده است.

در مجله فرهنگی هفته همچنین سری به دنیای سینما زده و از اهدای جوایز بفتا می گوییم، بویژه از فیلم سخنرانی پادشاه به کارگردانی تام هوپر که بردن هفت جایزه، از جمله جایزه بهترین فیلم، موفق ترین فیلم در مراسم اهدای جوایز سینمای بفتای امسال شناخته شد.

و در پایان از مراسم اهدای جایزه موسیقی گرمی سال 2011، مهم‌ترین جایزه موسیقی، مطلبی داریم. این مراسم اخیراً در لس آنجلس برگزار شد، و در آن گروه لیدی انتبلوم و لیدی گاگا برنده چندین جایزه شدند.

مطالب مرتبط