رئیس کمیسون انتخابات افغانستان از باز شماری آراء انتقاد کرد

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption آقای معنوی از رئیس جمهور خواست تا به حل این وضعیت کمک کند

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از اقدامات اخیر دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی برای بازشماری آرای انتخابات پارلمانی (ولسی جرگه) به شدت انتقاد کرده است.

آقای معنوی، که در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که براساس قانون انتخابات، تنها نهادی که صلاحیت اعلام نتایج نهایی انتخابات را دارد، کمیسیون مستقل انتخابات است.

او گفت: "براساس ماده هفتم این قانون، مسئولان و کارمندان ادارات دولتی و اشخاص بانفوذ محلی، نمی توانند بطور مستقیم یا غیرمستقیم در امور انتخابات مداخله کنند."

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان با توجه به این ماده قانون، نسبت به ترکیب هیاتی که برای بازشماری آرای انتخابات پارلمانی تشکیل شده انتقاد کرد.

او گفت: "حالا محکمه محترم (دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی) یک هیات منصفه را تشکیل داده و آنها را مکلف کرده تا وارد دفاتر ما شده و صندوق ها (رای) را در اختیار خود بگیرند و بازشماری کنند. در ترکیب این هیات شما ببینید که نهادهای دولتی هستند یا نه؟ مقام ولایت (استاندار/والی)، ریاست شورای علما، ریاست حج و اوقاف، ریاست معارف، فرماندهی پلیس، ریاست امنیت ملی، ریاست سارنوالی (دادستانی) استیناف، رئیس عدلیه، رئیس حقوق بشر، رئیس فیفا، رئیس یونما، رئیس کمیسیون شکایات ولایتی."

آقای معنوی افزود: "همین قانون (قانون انتخابات) می گوید که اعلام نتایج نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات صورت می گیرد، ما نتایج نهایی را اعلام کردیم و دیگر جایی برای بازشماری باقی نمانده (است)."

این اظهارات رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پس از آن صورت می گیرد که دادستانی کل افغانستان اخیرا اعلام کرد که بازشماری آرای انتخابات پارلمانی افغانستان در شماری از ولایات آغاز شده است.

پیشتر دادستانی کل گفت که این بازشماری از سوی یک کمیسیون متشکل از نمایندگان چهارده نهاد انجام خواهد شد.

'بازی خطرناک'

اخیرا دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، صندوق های رای را در مرکز شمارش آرا در کمیسیون انتخابات در کابل مهر و موم کرد و این اقدام نیز با انتقاد کمیسیون انتخابات افغانستان روبرو شد.

رئیس کمیسیون انتخابات گفت که این هیات با "نیروهای تا به دندان مسلح پلیس و بدون اطلاع قبلی به دفتر کمیسیون انتخابات رفته و صندوق ها را مهر و موم کرده اند".

آقای معنوی نسبت به پیامدهای "خطرناک" این اقدامات هشدار داد.

Image caption بازشماری آراء انتخابات پارلمانی افغانستان درحالی آغاز شده که یکماه از آغاز به کار مجلس جدید افغانستان می گذرد

او گفت: "بازی دارد به طرف خطرناک شدن می رود و من واقعا نسبت به آینده این حرکت، خواب بد می بینم؛ اینکه سرانجام تصمیم چگونه گرفته خواهد شد؟ کدام نهاد و مرجع آن را باید تطبیق کند؟ چگونه آن را تطبیق کند، و از نظر قانونی چگونه می توانیم این را عیار کنیم، اینها همه سوالهایی است که هنوز مبهم است."

انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای تقلب روبرو بود و بررسی این ادعاها، اعلام نتایج نهایی انتخابات را نیز با تاخیر روبرو کرد.

در این جریان، چندین نفر از کسانی که در فهرست، به عنوان برنده انتخابات پارلمانی معرفی شده بودند، بعدتر نامهای آنها از سوی کمیسیون انتخابات از فهرست نهایی برندگان حذف شد.

اما با این حال، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان درخواست دادستانی کل این کشور به ایجاد دادگاه ویژه ای برای رسیدگی به تقلب های انتخاباتی را پذیرفت.

اما کمیسیون انتخابات افغانستان، قانونی بودن و مشروعیت این دادگاه را زیر سوال برده است.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز، هفته گذشته به اتفاق آراء تصویب کرد که دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی غیر قانونی است و حامد کرزی خواست فورا این دادگاه را لغو کند.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، قبلا از رئیس جمهوری افغانستان خواسته بود، مجلس نمایندگان را حداقل تا زمانی که مراحل تحقیق این دادگاه تمام نشده، افتتاح نکند.

اما آقای کرزی بعد از مذاکرات طولانی با نمایندگان مجلس، دومین مجلس نمایندگان افغانستان بعد از سقوط طالبان را افتتاح کرد و در عوض نمایندگان مجلس در نامه ای که به حامدکرزی نوشتند، قبول کردند که دادگاه ویژه می تواند موارد جرمی، مرتبط با انتخابات را بررسی کند.

مطالب مرتبط