رئیس شورای علمای افغانستان درگذشت

فضل الهادی شینواری
Image caption آقای شینواری از افراد نزدیک به رئیس جمهور کرزی بود

فضل الهادی شینواری، رئیس شورای علمای افغانستان، بامداد روز دوشنبه، دوم حوت / اسفند، در بیمارستانی در هند درگذشته است.

آقای شینواری از بیشتر از یک ماه گذشته در این بیمارستان در حال کما بسر می برد.

آقای شینواری در دوره اول ریاست جمهوری حامد کرزی، رئیس دادگاه عالی افغانستان بود. او همزمان رئیس شورای علمای افغانستان هم بود که یک نهاد غیر دولتی است.

او پس از کناره گیری از ریاست دادگاه عالی سمت خود را به عنوان رئیس شورای علما حفظ کرد.

فضل الهادی شینواری که روحانیون افغانستان او را شیخ الحدیث می گفتند، در سال ١٣٣٣ خورشیدی از دارالعلوم کابل، فارغ التحصیل شد. دار العلوم کابل در آن سالها مرجع معتبر آموزشی در افغانستان بود.

آقای شینواری بعد از فراغت از دارالعلوم، در مکتب (مدرسه) ابن سینا، معلم شد و در آنجا مضامین دینی درس می‌داد. در همین سالها بود که فضل الهادی، علاقه‌مند به سیاست شد و به انتقاد از دولت، پرداخت.

داوود خان در دوران صدارت خود او را به حوزه علمیه، نجم المدارس در ننگرهار در شرق افغانستان فرستاد تا این روحانی سیاسی از پایتخت دور باشد.

بعد از ١٥ سال تدریس در مدرسه نجم المدارس ننگرهار، هنگامی که داوود خان در سال ١٣٥٢ با کودتای بدون خونریزی، نظام شاهی را به جمهوریت تغییر داد و خود قدرت را به دست گرفت، فضل الهادی شنواری افغانستان را ترک کرد و مقیم پیشاور پاکستان شد.

دو سال بعد از مهاجرت به پاکستان، در دره آدم خیل، مدرسه ای تاسیس کرد و به آموزش علوم دینی پرداخت، این مدرسه تا سال ٢٠٠٢ در دره آدم خیل فعال بود.

در سالهای جهاد علیه شوروی سابق، فضل الهادی شینواری، عضو جبهه نجات ملی به رهبری صبغت الله مجددی رئیس پیشین مجلس سنا (مشرانو جرگه) بود. اما بعد از سقوط دولت کمونیستی به رهبری دکتر نجیب الله و ورود مجاهدین به کابل، فضل الهادی شینواری، به حزب اتحاد اسلامی به رهبری عبدالرب رسول سیاف پیوست.

در زمان طالبان، فضل الهادی شینواری در دره آدم خیل بود و مشغول تدریس طلاب خود. اما شمار کثیری از شاگردان او در گروه طالبان فعال بودند و عده ای از آنها مقام های ارشدی نیز داشتند، ولی خود آقای شینواری با گروه طالبان مخالف بود.

شورای علمای افغانستان که فضل الهادی شینواری در راس آن قرار داشت نیز مخالف طالبان است، دولت به رهبری آقای کرزی را یک دولت اسلامی می داند و جهاد و جنگ علیه آن را ناجایز می خواند.

فضل الهادی شینواری در 10 سال گذشته از افراد نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بود، چه در مقام رئیس قوه قضائیه و چه به عنوان رئیس شورای علما به آقای کرزی کمک کرد.

آقای شینواری هنگام مرگ، حدود هشتاد و پنج سال داشت و از مدتها قبل به دلیل بیماری های گوناگون بستری بود.

انتظار می رود جسد او برای به خاکسپاری به زادگاهش، ولسوالی شینوار ولایت ننگرهار در شرق افغانستان منتقل شود.