'دختران دانش آموز افغان با مشکلات بیشتری روبرو می شوند'

Image caption حضور دختران در مکاتب پس از فروپاشی طالبان چشمگیر بوده است

نهادهای غیردولتی در افغانستان با انتشار گزارش مشترکی هشدار داده اند که اگر به وضعیت آموزش و پرورش دختران در این کشور توجه نشود، دستاوردهای افغانستان در این عرصه از دست خواهد رفت.

این گزارش که از سوی شانزده نهاد غیردولتی، از جمله آکسفام تهیه شده، نشان می دهد که ادامه نا امنی، فقر و عدم امکانات لازم در مکاتب(مدارس)، سبب شده است که شماری از دختران دانش آموز در افغانستان، آموزش را ترک کنند.

در این گزارش آمده است که فراهم آوری زمینه آموزش برای دختران افغان پس از فروپاشی رژیم طالبان، از مهم ترین دستاوردهای دولت افغانستان و جامعه جهانی در ده سال گذشته در این کشور بوده است. براساس این گزارش، تعداد دختران دانش آموز در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان، حدود پنج هزار نفر بود، در حالی که این آمار در حال حاضر نزدیک به دو و نیم میلیون نفر رسیده است.

در این گزارش آمده است: "اگرچه این آمار دلگرم کننده است، اما دختران افغان همچنان در عرصه آموزش و پرورش با مشکلات زیادی روبرو هستند. در بسیاری مناطق، وضعیت مکاتب دختران بسیار بد است."

تهیه کنندگان این گزارش می گویند، آنها بعد از مصاحبه با بیش از هزار و ٦٠٠ دختر دانش آموز، والدین آنها و معلمان در هفده ولایت افغانستان، به این دریافت رسیده اند.

مسئولان نهادهایی که در تهیه این گزارش سهم دارند، بر این باورند که شمار زیادی از دختران در افغانستان می خواهند به آموزش خود ادامه دهند اما شرایط موجود در افغانستان مانع از تحقق این خواست آنها می شود.

این نهادها در گزارش خود آورده اند که بسیاری از خانواده ها در مناطق مختلف افغانستان به دلیل حملات گروه های شورشی به مکاتب، مانع از رفتن دختران خود به مکتب می شوند.

کمبود مکتب و معلمان زن

در گزارش همچنین آمده است که کمبود آموزگاران زن در مکاتب افغانستان از دیگر مشکلاتی است که دولت هنوز نتوانسته آن را حل کند.

در این گزارش آمده است: "تنها سی درصد معلمان در مکاتب افغانستان زن هستند و تعداد زیاد آنها نیز در شهرها و یا محلات نزدیک به شهرها درس می دهند. تنها بیش از یک سوم این معلمان در مکاتب کابل، پایتخت مشغولند و در مقابل، در مناطق نا امنی چون خوست در شرق افغانستان، تنها سه درصد معلمان زنان هستند و این رقم در ولایت پکتیکا تنها یک درصد است."

بیش از چهل درصد از دخترانی که با آنها مصاحبه شده، گفته اند که مکتب آنها ساختمان ندارد و آنها در فضای باز و یا در ساختمان های موقت درس می خوانند. در ولایت بلخ در شمال افغانستان تنها ١٠ درصد دخترانی که با آنها مصاحبه شده گفته اند مکتب آنها ساختمان دارد.

تهیه کنندگان این گزارش هشدار می دهند که پس از آغاز روند انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به نیروهای افغان که قرار است درسال جاری میلادی انجام شود، کمک های جامعه جهانی به افغانستان کاهش خواهد یافت و این مساله تاثیر منفی مستقیمی بر آموزش و پرورش به ویژه آموزش دختران خواهد داشت.

این گزارش همچنین آمار دانش آموزان دختر و پسر بالاتر از سن ١٤ سال را باهم مقایسه کرده و نوشته است که تنها ١٨ درصد از دخترانی که به سن ١٨ سالگی رسیده اند هنوز به مکتب می روند درحالی این رقم برای همین گروه سنی پسران ٤٢ درصد است.

مطالب مرتبط