افغانستان: بیش از ۶۰ غیر نظامی در بمباران ناتو کشته شده‌اند

Image caption یک فرمانده ناتو گفته است کشته شدن غیر نظامیان در جریان عملیات الزاما به معنای آن نیست که این افراد توسط نیروهای ناتو کشته شده اند

هیاتی که از سوی رئیس جمهوری افغانستان برای تحقیق در مورد کشته شدن غیر نظامیان در ولسوالی غازی آباد ولایت کنر در شرق افغانستان به محل رفته بودند می گوید که دهها غیر نظامی در جریان عملیات سه روزه نیروهای ناتو در ولایت شرقی کنر، کشته و مجروح شده اند.

شهزاده مسعود، از مشاوران حامد کرزی که رئیس این هیات نیز هست، به خبرنگاران گفت شمار زیادی از این کشته شدگان، زنان و کودکانی هستند که بر اثر بمباران نیروهای خارجی کشته و یا زخمی شده اند.

آقای مسعود گفت: "با تاسف باید بگویم در این عملیات ٦٥ نفر شهید شده و ده تن دیگر زخمی شده اند، در میان قربانیان، کودکان یک ماهه و سه ماهه را نیز می توان دید."

پیش از این فرمانده نیروهای ناتو گفته بود کشته و مجروح شدن غیر نظامیان و کودکان، الزاما به این معنی نیست که آنها در نتیجه بمباران نیروهای ناتو کشته شده اند.

اما شهزاده مسعود سخنان فرمانده ناتو در این مورد را بی اساس و توهین آمیز خوانده است.

آقای مسعود گفت: چنین رخدادی در تاریخ افغانستان دیده نشده است، افغانها نیز مانند همه مردم جهان به کودکان ترحم و محبت دارند، حالا از یک سو شمار زیادی از کودکان شهید شده اند و از سوی دیگر فرمانده ناتو با چنین سخنانی مرگ آنها را تمسخر می کند. این توهین به همه مردم افغانستان است".

هرچند در روز سوم بعد از آغاز کار این هیات در مورد کشته شدن غیر نظامیان، نمایندگانی از نیروهای ناتو نیز در کنار هیات افغانی حضور داشتند، اما قبلا فرماندهان ناتو، کشته شدن غیرنظامیان توسط این نیروها را رده کرده بودند.

کنر در شرق افغانستان و هم مرز با پاکستان است و در سالهای گذشته نا امن بوده است. مقام های افغان می گویند مرز طولانی ولایت کنر با پاکستان، کوهستانی بودن و پوشش جنگلی آن، سبب شده است شورشیان به سادگی در برابر نیروهای امنیتی افغان و خارجی مقاومت کنند.

از سوی دیگر، موضوع خروج نیروهای بین المللی از برخی مناطق حساس در کنر و احتمال جابجایی نیروهای افغان در این مناطق، در حالی مطرح می شود که قرار است رییس جمهوری افغانستان تا کمتر از یک ماه دیگر، آغاز رسمی روند انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان را اعلام کند.

مقامات امنیتی افغان همواره گفته اند نیروهای این کشور آماده پذیرش این مسوولیت می باشند. بر اساس توافق دولت افغانستان با شرکای بین المللی اش، قرار است تا پایان سال 2014 تمامی مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان واگذار شود.

در همین حال گزارش ها از شرق افغانستان حاکی است که قرار است نیروهای خارجی مستقر در ولایت کنر این ولایت را ترک کنند و تامین امنیت آن را به نیروهای افغان بسپارند، یک مقام ناتو با تائید ضمنی این گزارش ها گفت، نیروهای خارجی ولایت کنر و به ویژه دره پیچ را که از نا امن ترین مناطق کنر به حساب می آید کاملا ترک نخواهند کرد. اما جابجایی هایی انجام خواهد شد و هدف از این کار نیز تامین امنیت بیشتر و ایجاد سهولت برای ساکنان این منطقه است.

قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر، روند انتقال تامین امنیت افغانستان، از نیروهای خارجی به نیروهای افغان، رسما آغاز شود.

مطالب مرتبط