افغانستان: 'طراح اصلی' حمله به کابل بانک بازداشت شد

حمله به کابل بانک در جلال آباد حق نشر عکس AFP
Image caption امنیت ملی افغانستان می گوید که این حمله در پاکستان طراحی شده بود

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید که یکی از "طراحان اصلی" حمله ده روز پیش به یک بانک خصوصی در شرق افغانستان را بازداشت کرده است.

همزمان با این، مقامات امنیت ملی گفته اند که براساس تحقیقات آنها، برنامه ریزی برای اجرای این حمله، در خاک پاکستان صورت گرفته بود.

حمله به شعبه ولایتی "کابل بانک" در شهر جلال آباد در شرق افغانستان، از سوی دست کم هفت بمبگذار انتحاری انجام شد.

در این حمله براساس آمار رسمی، چهل نفر کشته و حدود هفتاد تن دیگر زخمی شدند که بسیاری از این قربانیان، غیرنظامیان بودند.

طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و گفتند که حمله آنها به کابل بانک، همزمان با حضور تعداد زیادی از کارمندان پلیس و ادارات دولتی افغانستان به این بانک صورت گرفت که برای دریافت حقوق ماهیانه خود به آن مراجعه کرده بودند.

بدنبال این حمله، پلیس ننگرهار در شرق افغانستان گفت که یکی از مهاجمان انتحاری را در جریان این عملیات، زنده بازداشت کرده است.

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید که بازجویی ها از افراد بازداشت شده نشان می دهد که مهاجمان، چهارده روز قبل از اجرای این حمله، از شهر پیشاور پاکستان به افغانستان آمده بودند.

سخنگوی این اداره در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که فرد بازداشت شده "مطیع الله" نام دارد و متهم به فراهم کردن زمینه برای اجرای حمله به کابل بانک است.

او گفت که این فرد با سازمان دهندگان این حمله در پاکستان در تماس بوده و قبل از حمله به کابل بانک، به مهاجمان جا داده است.

مقامات اداره امنیت ملی افغانستان همچنین سه فرد دیگر را به خبرنگاران در کابل نشان دادند که به گفته آنها، قصد اجرای حملات انتحاری داشته اند.

در هفته های اخیر ولایات مختلف افغانستان شاهد حملات انتحاری مرگباری بوده است.

دولت افغانستان می گوید که شماری از این حملات در خاک پاکستان طراحی می شود و مهاجمان انتحاری نیز در پایگاه هایی در پاکستان آموزش می بینند.

اما دولت پاکستان می گوید که در مبارزه با شورشیانی که در مناطق مرزی فعال هستند، دستاوردهای زیادی داشته است و در مقابل، دولت افغانستان را به ناتوانی در مهار نا امنی ها در این کشور مقصر می داند.

مطالب مرتبط